Praworządność ważniejsza od zarazy. Czy Pekin zapłaci za koronawirusa

Kurczące się gospodarki, spadające PKB, rosnące bezrobocie. Szacunki mogą się różnic, ale wszyscy mają pewność, że rachunek za czas walki z pandemią będzie wysoki. Nic więc dziwnego, że pojawił się pomysł, by to Pekin pokrył przynajmniej część kosztów.

Pozwy zbiorowe, sankcje ekonomiczne czy sprawy zgłaszane do międzynarodowych trybunałów. Rządzący na całym świecie, nie tylko w USA, szukają sposobów na to, by Chiny zapłaciły za katastrofalne skutki globalnej pandemii wywołanej przez wirusa z Wuhan. Władze w Pekinie na razie wyśmiewają te zarzuty, odpowiadając agresywną propagandą i kolejnymi operacjami dezinformacji.

The People vs. Pekin
Choć nie ma dowodów na to, że chińskie władze mają bezpośredni związek ze źródłem wirusa, na przykład jego wydostaniem się z laboratorium, to według ekspertów i tak istnieją podstawy, by obarczyć je odpowiedzialnością za globalną pandemię. Jak stwierdza raport brytyjskiego think tanku Henry Jackson Society, Chiny nie wywiązały się ze swoich zobowiązań dotyczących dzielenia się kluczowymi informacjami dotyczącymi zdrowia publicznego. „Jest możliwe, że jeśli rzetelne informacje zostałyby podane na wczesnym etapie, epidemia nigdy nie opuściłaby Chin” – czytamy w raporcie.
Za tą logiką poszedł Prokurator Generalny Missouri Eric Schmitt, który złożył pozew w sądzie federalnym w imieniu swojego stanu. Pozew stwierdza, że Missouri i jego mieszkańcy stracili dziesiątki miliardów dolarów w wyniku pandemii i domagają się odszkodowań od Chin. Inną strategię przyjęli prawnicy z Florydy, którzy zebrali w pozwie zbiorowym wnioski tysięcy poszkodowanych z 40 krajów. Podobny pozew przygotowała firma prawnicza z Izraela.
Strategia pozwów zbiorowych ma jednak swoje ograniczenia. Profesor prawa z Uniwersytetu Yale Stephen L. Carter w komentarzu dla portalu Bloomberg stwierdza, że chińskie władze są chronione immunitetem, jaki w prawie międzynarodowym przysługuje suwerennym...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: