Wróg do potęgi trzeciej. Covid-19 a światowe bezpieczeństwo

Trudno jednoznacznie określić, kiedy pandemia koronawirusa odpuści i świat będzie mógł wrócić do normalności. Jedno jest pewne – ten proces potrwa wiele tygodni lub nawet miesięcy. Koronawirus przeorganizował życie społeczne i gospodarkę, a także stał się głównym wyzwaniem dla światowego bezpieczeństwa na wszystkich jego płaszczyznach. Teraz od postawy NATO zależy, czy ostatnia z wymienionych kwestii będzie wymagała ponownego zdefiniowania.
  
Nie ma takiej gałęzi przemysłu, sektora usług czy formy życia społecznego, które w pośredni lub bezpośredni sposób nie zostały dotknięte pandemią Covid-19. Nagle świat stanął w miejscu. Opustoszały ulice, zaczęły zapełniać się szpitale i, niestety, w wielu przypadkach także kostnice i cmentarze. Niektórzy eksperci mówią wprost, że w kontekście 2020 roku trzeba będzie mówić o świecie sprzed i po pandemii. Przypuszcza się, że koronawirus powoli odpuści w maju, jednak są to prognozy przygotowane teraz, podczas gdy każdy dzień przynosi nowe, czasami zaskakujące dane o rozprzestrzenianiu się tej choroby. Świat wszedł w dobę kryzysu: nie tylko gospodarczego i społecznego, ale także kryzysu bezpieczeństwa. Tak jak koronawirus w ujęciu medycznym opanował świat, tak efekty jego działania wpłynęły na kształt międzynarodowego bezpieczeństwa, dotykając wszystkich jego filarów.
 
Cyberbezpieczeństwo
Rozpowszechnianie tzw. fake newsów, wykradanie danych i środków, atakowanie kluczowych sektorów państwowych – w tych trzech zagadnieniach zawarta jest większość działań, jakich w sytuacji pandemii dokonują hakerzy, często opłacani przez rządy światowych mocarstw. O ile dezinformacja i propaganda były (i będą) obecne w internecie zawsze, o tyle uderzanie w tzw. infrastrukturę krytyczną w dobie pandemii może doprowadzić do katastrofy i śmierci wielu osób. Można sobie bowiem wyobrazić sytuację, w której cyberprzestępcy włamują się do sieci szpitala lub placówki medycznej, blokują ją,...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: