Chcemy, aby rak złośliwy z choroby śmiertelnej stał chorobą przewlekłą. Szczepionka na nowotwór 

Służba zdrowia jest skupiona na walce z koronawirusem. Diagnostyka innych zachorowań, nie tylko onkologicznych, jest więc i będzie opóźniona. To oznacza, że za kilka miesięcy lawinowo wzrośnie liczba chorych z problemami rakowymi – mówi prof. Piotr Religa, szef zespołu naukowców pracującego nad szczepionką na raka złośliwego. Rozmawia Piotr Nisztor 
 
Na całym świecie trwa wyścig z czasem. Naukowcy starają się jak najszybciej opracować skuteczną szczepionkę na koronawirusa. Ile czasu jeszcze potrzebują?
Obecnie na całym świecie jest testowanych około 70 szczepionek na koronawirusa. Od ich rodzaju zależy ewentualna szybkość we wdrożeniu ich do powszechnego użycia. Najdłużej, bo od 10 do 15 lat, będą trwały prace nad szczepionkami przygotowywanymi w sposób tradycyjny, czyli z użyciem uśmierconego wirusa. Dużo szybciej powstaną jednak szczepionki na wektorach. Ta metoda polega na wprowadzaniu białka koronawirusa w białko innego organizmu, gdzie buduje się szczepionka. Taki proces trwa około trzech miesięcy. Wiem, że takie szczepionki są już gotowe. Dwie pierwsze są testowane klinicznie, m.in. w Seattle w USA. Istnieje też jeszcze trzecia technologia tworzenia szczepionek, tzw. dendryczna. Jej przygotowanie również zajmuje około trzech miesięcy, ale jest bardzo droga i jej wprowadzenie do powszechnego użycia zajęłoby dużo czasu. Należy więc oczekiwać, że w pierwszym rzędzie szczepionki przeciwko koronawirusowi będą oparte na wektorach wirusowych.
 
Kiedy więc może się rozpocząć masowa produkcja pierwszych szczepionek na koronawirusa?
Wirus zaatakował w grudniu. Jego genotyp został wyodrębniony w styczniu. Wówczas rozpoczęły się prace nad szczepionkami. Pierwsze już w marcu zaczęły być testowane klinicznie, aby sprawdzić, czy są bezpieczne. Takie badania trwają z reguły od trzech do sześciu miesięcy. Produkcja pierwszych szczepionek mogłaby więc ruszyć najwcześniej za rok.
 ...
[pozostało do przeczytania 80% tekstu]
Dostęp do artykułów: