Józef Pinior – legenda z wyrokiem. Skazał go sędzia manifestujący „w obronie sądów”

Trzy tygodnie temu Józef Pinior, polityk związany z Platformą Obywatelską, usłyszał nieprawomocny wyrok: sąd skazał go na bezwzględne więzienie za korupcję. Politycy opozycji, działacze KOD i Obywateli RP oraz media im sprzyjające, którzy wcześniej bronili Piniora i organizowali wiece jego poparcia, zamilkli. Nic dziwnego – trudno mówić, że skazał go „reżim PiS”, skoro wydający wyrok sędzia protestował w obronie wolnych sądów. 

Wydany 28 lutego wyrok nie kończy sprawy – Józef Pinior już zapowiedział apelację. Poza tym Prokuratura prowadzi kolejne śledztwo w jego sprawie, a dotyczy ono podrobienia podpisów na listach wyborczych. 
„Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował dwa akty oskarżenia wobec Józefa P. o czyny o charakterze korupcyjnym. Z jednego z tych śledztw wyłączono do odrębnego postępowania materiały w sprawie dokonania w sierpniu 2011 roku oraz w okresie od lipca do września 2015 roku podrobienia podpisów wyborców złożonych na listach poparcia dla kandydata na senatora RP zgłaszanego przez Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska w dolnośląskim okręgu nr 2 i 8 w wyborach do Senatu RP. W toku postępowania prokuratura wykonuje czynności procesowe zmierzające do zebrania kompleksowego materiału dowodowego. Postępowanie prowadzone jest w fazie in rem, dotychczas nie przedstawiono nikomu zarzutów. Z uwagi na dobro postępowania przygotowawczego oraz wykonywane i planowane czynności procesowe, na obecnym etapie nie udzielamy bliższych informacji co do przedmiotu i zakresu prowadzonego śledztwa” – poinformował nas dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Skandal korupcyjny na Dolnym Śląsku
Józef Pinior i 11 innych osób zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego 29 listopada 2016 roku we Wrocławiu. Za Piniorem natychmiast wstawił się Władysław Frasyniuk, przywołując jego...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: