Walka z niewidzialnym przeciwnikiem. Koronawirus a wojsko

Mimo wysiłków podejmowanych w wielu krajach na świecie epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Patogen Covid-19 dotarł już do większości państw. Rosnąca liczba zarażonych i zgonów spowodowała znaczące ograniczenia w życiu publicznym. Istotną rolę w nadzwyczajnej sytuacji, obok instytucji sanitarnych, pełni także wojsko, jednak koronawirus może pokrzyżować najbliższe plany związane z polityką obronną. 

O tym, że niebezpieczny patogen atakuje wszystkich, nawet najsilniejszych, można było przekonać się w ostatnich dniach, kiedy to podano wiadomość, że obecność koronawirusa potwierdzono u dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych RP, gen. Jarosława Miki. Wysoki rangą wojskowy przebywał wcześniej na naradzie w Niemczech, które obok Włoch, Francji i Hiszpanii są krajem, w którym odnotowuje się najwięcej zachorowań w Europie. Obecność koronawirusa potwierdzono też u przedstawiciela personelu Kwatery Głównej NATO w Brukseli. Ponadto cały czas pojawiają się informacje o żołnierzach, którzy zarazili się patogenem Covid-19 podczas pełnienia służby na misjach operacyjnych. Tylko w armii Stanów Zjednoczonych (US Army) zidentyfikowano kilkanaście tego typu przypadków. Pentagon nawet nie próbuje ukrywać, że liczba zarażonych wśród personelu wojskowego będzie nadal rosła. 

Rewizja planów
Władze poszczególnych krajów reagują natychmiast i adekwatnie do skali zagrożenia. Podobnie jest w przypadku dowódców wojskowych. Do końca poprzedniego tygodnia podjęto kilka decyzji odnośnie do odwołania międzynarodowych manewrów wojskowych (m.in. tych organizowanych wspólnie przez USA i Koreę Południową czy przez Indie w Zatoce Bengalskiej). W minioną środę w Norwegii przerwano trwające od 2 marca ćwiczenia NATO pod kryptonimem „Cold Response”, realizowane na północy kraju. Kilka dni wcześniej obecność koronawirusa wykryto u jednego z norweskich żołnierzy. Baza wojskowa została zamknięta, a 850 żołnierzy...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: