Jak druh Waldemar radzi sobie w biznesie. Pensja w Polskich Młynach, Fundacja i własna działalność

 
 
Były wicepremier i minister gospodarki w rządzie PO-PSL od lat prowadzi własną działalność gospodarczą. Jednym ze źródeł jego dochodu jest stanowisko prezesa największego polskiego producenta mąki. Z dokumentów wynika, że zarabia… około 3,6 tys. zł miesięcznie – ustaliła „Gazeta Polska”.

 
Po 1989 roku należał do grona najbardziej wpływowych polityków w Polsce. 61-letni dziś Waldemar Pawlak, wieloletni lider PSL, dwukrotnie był premierem, a ostatnio w rządzie Donalda Tuska zasiadał na fotelu wicepremiera i ministra gospodarki. Odszedł pod koniec 2012 roku, gdy wybory na szefa PSL wygrał Janusz Piechociński. Do końca VII kadencji Sejmu (listopad 2015 roku) pozostał jednak szeregowym posłem. Po odejściu z polityki skupił się na biznesie, po drodze przegrywając – w ostatnich wyborach parlamentarnych – walkę o mandat senatora w okręgu płockim. Co dziś robi Waldemar Pawlak? „GP” przyjrzała się jego działalności biznesowej.
 
„Zająć się uczciwą robotą”
22 kwietnia 2013 roku. To właśnie tego dnia została zarejestrowana działalność gospodarcza pod nazwą „pawlak.pl Waldemar Pawlak”. Ówczesny szeregowy poseł PSL zaczął świadczyć usługi doradztwa „w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”. Jako swoją siedzibę podał miejsce zamieszkania: miejscowość Kamionka w gminie Pacyna w powiecie gostynińskim. „Chcę po prostu wykorzystać doświadczenia z polityki, z rozeznania dotyczącego gospodarki. Zależy mi na tym, żeby zająć się uczciwą robotą” – mówił w połowie kwietnia 2013 roku Pawlak, który przestał być wtedy zawodowym posłem. Na początku nie była to dla niego zbyt opłacalna decyzja. W oświadczeniu majątkowym na koniec 2013 roku wpisał, że jego przychód z tytułu prowadzenia działalności wyniósł 136 tys. zł. Musiał mieć jednak bardzo wysokie koszty, ponieważ zadeklarował tylko 41 tys. zł dochodu. W kolejnym roku musiało być lepiej. W oświadczeniu za 2014 rok Pawlak wpisał jednak tylko...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: