Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Plan wsparcia dla francuskich firm
Minister gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire ogłosił, że rząd zamierza wesprzeć małe i średnie firmy, które poniosą straty związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Plan ministerstwa zakłada przede wszystkim gwarantowane pożyczki gotówkowe dla takich firm oraz rozłożenie w czasie płatności podatków i opłat na francuski ZUS.

Węgierski podatek handlowy zgodny z prawem UE
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że wprowadzony przez władze Węgier progresywny podatek od obrotów firm (telekomunikacyjnych i hipermarketów) jest zgodny z prawem Unii i z zasadą swobody przedsiębiorczości. Sędziowie podkreślili, że to, iż te podatki specjalne dotykają głównie przedsiębiorstwa zagraniczne, nie stanowi ich dyskryminacji. Firmy te osiągają bowiem najwyższe obroty na rynkach węgierskich i nałożenie na nie tych podatków odzwierciedla rzeczywistą sytuację gospodarczą kraju, skoro wszystkie przedsiębiorstwa działające na Węgrzech w tych sektorach są objęte ww. podatkami. 

Nowy przewodniczący episkopatu Niemiec
Nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Niemiec został – wybrany na okres sześciu lat – 59-letni biskup Limburga Georg Bätzing. Zastąpił na tym stanowisku nadzwyczaj postępowego arcybiskupa Monachium i Fryzyngi – Reinharda Marxa. W Konferencji Episkopatu biskup Bätzing jest przewodniczącym podkomisji ds. dialogu międzyreligijnego i członkiem komisji ds. kontaktów z Kościołem powszechnym. W wewnętrznych debatach kościelnych opowiada się m.in. za zniesieniem tradycyjnego obowiązku celibatu kapłanów, choć jednocześnie uważa za ważne „uratowanie” celibatu jako sposobu życia.
 
Będzie reforma z pominięciem parlamentu?
Premier Francji Édouard Philippe oświadczył w Zgromadzeniu Narodowym, że rząd doprowadzi do przyjęcia reformy...
[pozostało do przeczytania 49% tekstu]
Dostęp do artykułów: