Polska morzu zaślubiona. Z dziejów polskiej obecności na morzach i oceanach

Są gesty, które przechodzą do legend i historii. Przez wieki trwa pamięć o rozcięciu mieczem przez Aleksandra Wielkiego nierozwiązywalnego węzła gordyjskiego, o przekroczeniu przez Juliusza Cezara granicznego Rubikonu. W polskiej pamięci takimi symbolicznymi gestami są podjęcie przez króla Jagiełłę dwóch krzyżackich mieczy oraz wrzucenie przez generała Józefa Hallera w fale Bałtyku platynowego pierścienia, podczas zaślubin z morzem w lutym 1920 roku. W ciągu następnych lat Polacy udowodnili, że nie była to dla nich tylko efektowna ceremonia, lecz akt traktowany jak prawdziwy sakrament. Morzu Polacy pozostali wierni, a w latach wojny – wierni aż do śmierci.

Po udzieleniu przez biskupa błogosławieństwa, gen. Józef Haller w asyście oficerów sztabu wjechał konno na skraj zamarzniętej Zatoki Puckiej. Generał patrząc w stronę morza, wypowiedział mniej więcej następujące słowa: „W imieniu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej ja, generał broni Józef Haller, obejmuję w posiadanie ten oto nasz prastary Bałtyk słowiański”. Po tej deklaracji generał wziął od adiutanta dwa identyczne platynowe pierścienie (dar Polonii gdańskiej): jeden z rozmachem rzucił w morze, a drugi włożył na palec i nosił do końca życia. Puck leży nad zatoką – jak mówili Kaszubi „małym morzem” – dlatego dzień po puckich zaślubinach, na zaproszenie Kaszubów, gen. Józef Haller przybył do Władysławowa. Na brzegu morza czekał na generała kuter „Stella Maris”. Po raz pierwszy przedstawiciel władz niepodległej Polski popłynął pod polską banderą po polskim morzu. To były drugie, pełnomorskie zaślubiny Polski z Bałtykiem.

Sny o potędze
Fortuna nie była łaskawa dla Polski Odrodzonej: wojny o przetrwanie skończyły się w roku 1921, granice ostatecznie ustalono w 1923 roku, w 1925 roku rozpoczęła się trwająca 4 lata wojna celna z Niemcami, która przyniosła potężny spadek produkcji przemysłowej, a zaraz potem dotarł do Polski światowy Wielki Kryzys....
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: