Pomysł na rybę

Z rybackich ubogich stołów trafiła na królewskie uczty. Stanisław Poniatowski był wielkim miłośnikiem bulionu z węgorza i lina. Natomiast Jan III Sobieski często kazał przyrządzać sobie wywar z karpia.

Chociaż dziś uważana jest za wykwintne danie, zupa rybna wywodzi się z ubogiej i prostej kuchni rybackiej. Z resztek ryb, które zostały po połowie, a które nie nadawały się do sprzedaży, robiono wywar z warzywnymi dodatkami. W kuchni kaszubsko-pomorskiej wciąż popularna jest polewka z ryb, zwana też „rybionką” – wpisana na listę produktów regionalnych. Z czasem zupa rybna stała się daniem szczególnym, goszczącym nawet na królewskich dworach. 
Zupa rybna to zwykły wywar z mięsa i ości ryb. Gości w każdym zakątku świata, ale nie istnieje na nią jeden globalny przepis, a recepturę potrawy można do woli modyfikować w zależności od dostępności składników. Smakoszy ma wywar przyrządzany z ryb słodkowodnych, inni wolą bulion na bazie dorsza czy tuńczyka. Co kraj, to obyczaj, więc wiele narodów ma swoje własne zupy rybne o unikalnej nazwie i wyjątkowej recepturze. Najsłynniejsza francuska zupa rybna Bouillabaisse pochodzi z okolic Marsylii. Robi się ją z różnych ryb morskich, pomidorów, czosnku, oliwy i szafranu. Po ugotowaniu zupę odcedza się przez sito, a ryby serwuje na osobnym talerzu. Chowder to stały element kuchni anglosaskiej, zupa popularna w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. Przygotowywana jest na bazie wywaru z łbów rybich oraz ości i boczku, pierwotnie gotowana była na żaglowcach przez marynarzy. Węgrzy mają Halászlé, czyli zupę z karpia, cebuli i papryki z dodatkiem rybiej ikry i mleczu. Najpopularniejsza rosyjska zupa rybna to Ucha. Najpierw sporządza się bulion, potem dodaje warzywa, a na końcu gotuje w wywarze kawałki ryb. Norwedzy mają zupę z klopsikami rybnymi, zabielaną śmietaną i jajkiem.  Rybne zupy są niezwykle popularne w Japonii. To zawiesista, podawana do śniadania, rybna Misoshiru i czysta...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: