Filo – ciasto jak listek

Najczęściej kojarzone jest z kuchnią grecką, chociaż tak naprawdę wywodzi się z Turcji. Do najbardziej popularnych przysmaków przyrządzanych z ciasta filo należą bakława, banica, börek, pastizz. Filo w języku greckim znaczy liść.

Nawet wśród wielbicieli filo niewiele jest osób, które przygotowują ciasto samodzielnie, bo to trudna sztuka. Chociaż jego składniki to jedynie mąka, oliwa, sól, woda  i ocet, przygotowanie go zajmuje bardzo dużo czasu i wymaga wprawy. Luźne ciasto trzeba rozciągać i bardzo cienko rozwałkować. A efekt końcowy to prawie przezroczyste płaty ciasta, cienkie jak kartka papieru. Na szczęście istnieje droga na skróty, bo obecnie filo jest dostępne w supermarketach i sklepach z orientalną żywnością. Nie jest co prawda wykonywane ręcznie w tradycyjny sposób, produkuje się je przy użyciu maszyn, ale i tak jest niezwykle smaczne, delikatne i daje wiele kulinarnych możliwości. Jeśli mamy ochotę na coś słodkiego z bałkańską nutą, to oczywiście czas na baklavę, czyli słodki deser wypełniony orzechami i miodem, albo bundevarae – serbski przysmak z dynią czy bardziej nam znany delikatny strudel z ciasta filo wypełniony owocami lub twarogiem. 
Ale filo to nie tylko słodkie wypieki, bo z tego składającego się z cieniutkich płatków ciasta wyczarujemy turecki börek nadziewany serem żółtym z pietruszką bądź mieszanką mielonego mięsa, cebuli i sosu pomidorowego, albo pastizz, czyli przysmak z Malty, łączący ciasto filo z purée z grochu i serem ricotta. Filo to genialny produkt, który wspaniale łączy się ze świeżymi owocami, warzywami, serami, mięsem i rybami. Z czymkolwiek będziemy łączyć filo, obowiązuje jedna zasada: trzeba uzyskać efekt lekkich, kruszących się płatków. W tym celu należy każdy płat ciasta posmarować tłuszczem. Najczęściej jest to stopione masło albo oliwa z oliwek. Większość przepisów wymaga ułożenia na sobie minimum 5 posmarowanych masłem warstw ciasta, jedna na drugiej. Istotne jest też, by podczas...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: