Odnowiciel Królestwa. 700. rocznica koronacji Władysława Łokietka

W niedzielę 26 czerwca 1295 roku rozbrzmiały radośnie dzwony gnieźnieńskiej archikatedry – oto po 219 latach na skronie Piasta wracała królewska korona. Na głowę Przemysła II wielkopolskiego włożył ją arcybiskup Jakub Świnka, niestrudzony obrońca polskości i orędownik restytucji dawnego splendoru i godności Królestwa Polskiego.

Przez lata trapiła Polaków myśl, że świetne niegdyś Królestwo na skraj upadku doprowadził jego władca: dzielny i hojny, ale porywczy Bolesław Śmiały, skazując na śmierć biskupa krakowskiego Stanisława ze Szczepanowa. Przekonanie to rozpowszechnił Mistrz Wincenty, zwany Kadłubkiem, autor poczytnej „Kroniki polskiej”. Ci, którzy wierzyli, że Bóg doświadczał Polskę klęskami, karząc ją w ten sposób za męczeństwo biskupa z Krakowa, 26 czerwca mogli odetchnąć z ulgą. Oto Bóg znów spojrzał na Polskę łaskawie i – jak kazał wyrytować obok przepięknego ukoronowanego Orła na swej królewskiej pieczęci Przemysł II – „przywrócił zwycięskie znaki Polakom”. Lecz radość trwała tylko 33 tygodnie – w Środę Popielcową roku 1296 nasłani przez margrabiów brandenburskich siepacze ciężko ranili króla, uprowadzili go, a ponieważ opóźniał ucieczkę, dobili go, porzucając ciało monarchy na zbroczonym krwią śniegu. I znów zaczęły się lata niepewności, desperackiego nieraz szukania męża opatrznościowego, zdolnego ratować Polskę i godnego nosić koronę Bolesławów.
 
Znów podzieleni
Krótko, zbyt krótko panował król Przemysł II. Bo chociaż podniósł naród, „wlał weń żywotność, która miała mu zapewnić powodzenie przez wiele wieków i dał światło za ciemnotę, wolność za niewolę, a smutek zamienił w radość...”, to nie zdążył uczynić go dostatecznie silnym, by mógł oprzeć się wrogom. Zleceniodawcy morderców, czyli margrabiowie brandenburscy, już kilka dni po śmierci króla zajęli ziemie nad Notecią; po tereny pomorskie z samym Gdańskiem sięgnął młody książę inowrocławski Leszek; zaś władztwem nad Wielkopolskiem...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: