Na 10 lat do więzienia za obalanie Grodzkiego. O organie, który usuwa przemocą

Dwa miesiące temu zainteresowałem się wpisami prof. Agnieszki Popieli, która na portalu społecznościowym poinformowała, że musiała zapłacić marszałkowi Senatu prof. Tomaszowi Grodzkiemu 500 dolarów. W ubiegłym tygodniu pełnomocnik marszałka Grodzkiego poinformował, że moja działalność dziennikarska w ciągu tych dwóch miesięcy wyczerpała znamiona przestępstwa z art 128 Kodeksu karnego, czyli usuwania przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej. Grozi za to do 10 lat więzienia.

Zaczęło się od zwyczajnej dziennikarskiej ciekawości i chęci poznania prawdy. Przeczytałem wpis na Facebooku prof. Agnieszki Popieli o tym, że gdy jej mama była w szpitalu na oddziale kierowanym przez Tomasza Grodzkiego, musiała zapłacić 500 dolarów za operację. Wiedziałem, że prof. Popiela odmawiała udzielania wywiadów mediom, więc poprosiłem jedynie, żebyśmy się spotkali i porozmawiali o tej historii.

Dowód na to, że Grodzki kłamie
Opowiedziała mi ze szczegółami, jak została potraktowana na oddziale. W 1998 roku jej mama leżała na sali ośmioosobowej i inni pacjenci powiedzieli jej, że „tu trzeba za operacje płacić”. Przyjęła to z niedowierzaniem, ale wątpliwości rozwiał prof. Tomasz Grodzki. Oznajmił jej wprost, że za zabieg będzie musiała zapłacić. Profesor Popiela powiedziała, że zapłaci wymaganą kwotę, ale prosiła, żeby nie informować o tym jej mamy, bo i tak jest w złym stanie psychicznym w związku z nowotworem.
Operacja się udała. Po zabiegu prof. Popiela poszła do gabinetu Grodzkiego z kwiatami. Miała także 500 dolarów. Grodzki wziął pieniądze, twierdził, że są one „na fundację”, ale nie dał żadnego pokwitowania.
Prof. Popiela nie zgodziła się wtedy na nagranie dla Radia Szczecin, ale po kilku dniach zadzwoniła do mnie i powiedziała, że ma dowód na to, iż prof. Grodzki kłamie na jej temat. Marszałek Senatu twierdził bowiem w mediach, że nie zna prof. Popieli i nigdy się z nią nie kontaktował. Do...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: