Chrześcijaństwo kontra ekologizm, czyli co miał na myśli abp Jędraszewski. Ludzi zrównują ze zwierzętami

Likwidacja przemysłu węglowego, depopulacja, zerowy wzrost gospodarczy, podważenie pozycji rodziny i zrównanie ludzi ze zwierzętami – tego chcą ekologiści, o których niedawno mówił arcybiskup Marek Jędraszewski. Mimo że duchowny zwrócił uwagę jedynie na groźne działania niektórych zielonych aktywistów, które są sprzeczne z nauką Kościoła, to lewicowo-liberalny establishment posunął się do sugestii, że hierarcha występuje przeciwko ochronie środowiska.

Arcybiskup Marek Jędraszewski był niedawno gościem Telewizji Republika. Podczas rozmowy z dziennikarzami mówił m.in. o sprzeczności ekologizmu z naukami Kościoła katolickiego, a także o manifeście, który podpisała szwedzka aktywistka Greta Thunberg, według której patriarchat ma być przyczyną globalnego ocieplenia. „To się kwestionuje przez różne nowe ruchy, a także próbuje się narzucać jako obowiązującą doktrynę. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki, to coś, co się nam narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych. To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od Księgi Rodzaju, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga” – stwierdził arcybiskup. „Różne problemy ekologiczne, które dzisiaj występują, są niewątpliwie przejawem czegoś, co domagałoby się jakiegoś głębokiego nawrócenia, aby uszanować to Boże dzieło, które nam dał Pan Bóg. Nie jest to jednak zaraz związane z tym, aby ulegać tym ruchom ekologicznym” – powiedział duchowny.

Wściekłe ataki kontra słowa wsparcia
Wypowiedź hierarchy wywołała wściekłość lewicowych polityków i publicystów. Homoseksualista Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, zaatakował arcybiskupa, pisząc do niego: „Idź do diabła”. Oburzona słowami duchownego była również Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, obecnie europosłanka Koalicji Obywatelskiej, która zwróciła się w tej sprawie na...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: