Rosja: Horror from real Mordor

Wiadomości z kraju wiecznej szczęśliwości, czyli cotygodniowy przegląd ciekawostek z Federacji Rosyjskiej. Od Kaliningradu pod chińską granicę. Od Moskwy do wiosek na Przywołżu

Szczur z g*wna – symbolem Nowego Roku
Ludowy artysta z Jakucji Michaił Bopposow od lat rozsławia Rosję rzeźbami z „bałbachu”, czyli krowiego nawozu. Bopposow potrafi ulepić z niego wszystko: od czołgu po życzenia na Dzień Kobiet. Specjalizuje się jednak w symbolach wschodniego kalendarza – spod rąk mistrza wychodziły już małpy, kozy, smoki, żmije, świnie i koguty. Teraz uradował zaś rodaków wielkim szczurem z łajna – symbolem nadchodzącego roku 2020.

Udany start
Pod koniec grudnia odbył się udany start pierwszego seryjnego egzemplarza rosyjskiego myśliwca piątej generacji SU-57. Miał być on przekazany wojskowym przed końcem roku. Ale nie został, bo chociaż start udał się doskonale, to do lądowania nie doszło w ogóle. W samolocie przestał działać system sterowania i SU rozbił się 120 km od lotniska. Pilot zdołał się katapultować. Przeżył. Już drugi raz – parę lat temu tak samo opuścił płonący SU-30.

W aurze tajemnicy
W Moskwie odbyła się długo oczekiwana prezentacja rosyjskiego samochodu elektrycznego Monarch, który ostatecznie powinien pokazać wszelkiego rodzaju teslom, gdzie ich miejsce. Prezentacja się odbyła, ale... sam samochód na nią nie dojechał. Ponoć konstruktorzy auta nie zapłacili firmie przewozowej za transport pozbawionego silnika prototypu i usiłowali rozliczyć się fałszywym dowodem przelewu.

Biznesplan dziesięciolecia
Trzy przedsiębiorcze emerytki z Uralu potajemnie uruchomiły... zamknięte kilka lat temu zakłady spirytusowe w Wierchnieuralsku. Babcie uruchomiły zakonserwowane linie produkcyjne i wypuściły na rynek 40 tys. butelek idealnie podrobionej wódki. Produkcję kolejnych 90 tys. udaremniła niestety policja. Wezwana...
[pozostało do przeczytania 30% tekstu]
Dostęp do artykułów: