Systemowy program repatriacji

Wiele firm, w tym przede wszystkim spółki Skarbu Państwa, by choć częściowo rozwiązać problem z brakiem rąk do pracy, zaczęło tworzyć programy, mające pomóc w ściągnięciu do naszego kraju w celach zarobkowych Nepalczyków, Hindusów, Pakistańczyków i Bóg wie kogo jeszcze. Dlaczego, jeśli już mamy ściągać pracowników z innych krajów, nie pomyśleć o Polakach i potomkach Polaków mieszkających za granicą, szczególnie gdzieś daleko na Wschodzie? Tym bardziej że docelowo można, a nawet powinno się stworzyć rządowy, wspólny dla wszystkich spółek z udziałem Skarbu Państwa, systemowy program repatriacji. Oczywiście całego problemu z brakiem rąk do pracy to nie rozwiąże, ale na pewno w jakimś stopniu się do tego przyczyni. Poza tym jesteśmy to winni naszym rodakom jako państwo i lepszego momentu na wdrożenie takiego programu długo może nie być.

Nie trzeba chyba specjalnie nikogo przekonywać, że to dużo lepszy pomysł niż chaotyczne ściąganie wspomnianych Nepalczyków, Hindusów czy Pakistańczyków. Tyle że wymaga on podjęcia pewnego wysiłku i – przede wszystkim – dobrej woli oraz zaangażowania. Taki projekt, wspólnie z Radą Gospodarczą Strefy Wolnego Słowa, przygotowała i planuje wdrożyć w życie firma LS Airport Services SA. To spółka państwowa, która zatrudnia ponad 3,5 tys. osób (największy pracodawca w branży lotniczej w Polsce). Wraz z PLL LOT S.A. i innymi państwowymi spółkami z branży lotniczej wchodzi w skład powołanej w październiku 2018 r. Polskiej Grupy Lotniczej.
Pomysł narodził się niejako spontanicznie, ale zyskał bardzo szybko uznanie w oczach zarządu firmy, jej pracowników, a także Polonijnego Centrum Nauczycielskiego i Ośrodka Adaptacyjnego w Pułtusku. Projekt, jak wspomniałem, od samego początku wspiera Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa. Jednym z celów, jakie nasze stowarzyszenie realizuje, jest program Kapitał Polonii. Ma on zachęcać do inwestowania lub podejmowania innych form aktywności gospodarczej w Polsce naszych...
[pozostało do przeczytania 47% tekstu]
Dostęp do artykułów: