Zapach świąt zamknięty w kolorowych puszkach

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, więc to już ostatni dzwonek na pieczenie pierniczków! Te korzenne słodkości potrzebują czasu, aby zmięknąć i nabrać smakowitego charakteru.

Świąteczne pierniczki o aromatycznym, korzennym zapachu i intensywnym smaku to tradycyjny przysmak, bez którego trudno sobie wyobrazić święta w Polsce. Dla wielu rodzinne pieczenie pierniczków jest przedświąteczną tradycją. To doskonała okazja do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Korzenny zapach wypełnia dom i zwiastuje, że do najbardziej magicznych świąt w naszym kalendarzu została już tylko chwila. Choć pierniki uważane są za polski przysmak, tak naprawdę pochodzą z okolic dzisiejszej Holandii, a sama tradycja ich wypiekania kultywowana jest w różnych częściach Europy. Pierniki są niezwykle popularne w Niemczech. Nasi zachodni sąsiedzi słyną z miłości do tych aromatycznych, rozpływających się w ustach specjałów. Największe wzięcie mają tam pierniki opłatkowe z Norymbergi, serwowane w trzech wariantach: w polewie czekoladowej, cukrowej glazurze i bez żadnego dodatku. Jednak pierniki w różnych postaciach pojawiają się również na stołach innych mieszkańców starego kontynentu. Francuzi zajadają się pikantnym chlebem miodowym, znanym jako pain d’épices, w Szwajcarii królują lukrowane, mięciutkie pierniczki z Bazylei, w krajach skandynawskich zaś cieniutkie piernikowe ciasteczka w kształcie zwierząt i serduszek. Prawdopodobnie najlepiej rozpoznawalnymi piernikami XXI wieku, dzięki kulturze masowej, są brytyjskie piernikowe ludki, zdobione różnymi polewami i kolorowymi posypkami. 
Pierniczki różnią się między sobą kształtem, grubością, miękkością i dodatkami, zawsze jednak uwodzą aromatycznym, korzennym zapachem przypraw, przywołującym na myśl zimowe wieczory i niepowtarzalną atmosferę świąt. Mogą być też artystyczną ozdobą na choinkę, dekoracją stroika czy oryginalnym, własnoręcznie zrobionym upominkiem. Zatem nim ogarnie nas...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: