Nie dam się zastraszyć. Kontrrewolucjoniści z Kramów Dominikańskich

„W Polsce są restauracje, hotele i sklepy, do których homoseksualiści nie mają prawa wstępu” – grzmiał eurodeputowany Wiosny Robert Biedroń podczas zorganizowanej 27 listopada w Parlamencie Europejskim debaty na temat sytuacji osób LGBT w Polsce. Gdy europoseł PiS Patryk Jaki dopytał go o konkretne przykłady, Biedroń długo nie mógł nic wymyślić, aż w końcu wymienił lokal przy ulicy Stolarskiej w Krakowie. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Do „Kramów Dominikańskich” zaszedłem w ubiegły czwartek. Hejnał z Wieży Mariackiej sygnalizował południe. Słychać go tu doskonale, Stolarska to odchodząca od Małego Rynku uliczka, znana z tego, że swoją siedzibę mają tu konsulaty USA, Niemiec i Francji. Naprzeciw nich znajdują się należące do oo. dominikanów budynki, w których mieści się kilka lokali gastronomicznych, w tym założona w 1991 roku restauracja „Kramy Dominikańskie”. I choć lokal cieszy się popularnością od lat, to w ostatnich dniach jest o nim najgłośniej w historii. To o tej restauracji mówił Robert Biedroń, a wszystko za sprawą naklejki „Strefa wolna od LGBT”, którą na drzwiach wejściowych powiesił Janusz Renke, znany krakowski restaurator, właściciel „Kramów” i prenumerator „Gazety Polskiej”.

Protest przeciwko ideologii
– Właśnie otwieramy – wita mnie Dominik Renke, syn Janusza, który od początku pomaga ojcu w prowadzeniu lokalu. Szukam wzrokiem „najgroźniejszej naklejki świata”. Nie ma. Na drzwiach wejściowych do kawiarni wciąż wiszą za to dwa inne symbole, które dodawaliśmy do „Gazety Polskiej” i „Codziennej” – ta najnowsza, przedstawiająca wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, i druga – przypominająca o Smoleńsku, którą wydaliśmy na trzecią rocznicę tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku. Gdzie naklejka „Strefa Wolna od LGBT”, za której sprawą na „Kramy” spadły kłopoty? – Ktoś zerwał – przyznaje Dominik Renke. Nie będziemy prowadzić dochodzenia – uśmiecha się.
Ale nim ktoś zerwał, „Kramy...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: