Zostawcie flagi narodowe przed bramą! Reportaż z niemieckich obozów, gdzie zakłamywana jest historia

Gdy docieramy do Dachau pod Monachium, naszą delegację, która idzie z polskimi flagami, sztandarami i wieńcami, zatrzymuje jeszcze przed wejściem na teren obozu niemiecki pracownik muzeum i informuje, że nie można wejść do środka z symbolami narodowymi. Jak uczcić ofiary bez wieńców, zniczy i polskich flag? Jak modlić się bez krzyży i różańców? Dlatego wchodzimy na teren obozu z flagami, wieńcami i biało-czerwonymi opaskami mimo zakazu i na własną odpowiedzialność.

Symbolika chrześcijańska i narodowa nie jest mile widziana na terenie niemieckich obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen, Ravensbruck czy Dachau. Zamiast flag narodowych coraz częściej powiewają tu tęczowe, a środowiska LGBT starają się zrobić z obozów miejsce swojego męczeństwa.

Zlikwidować polską inteligencję
Do dawnego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, oddalonego około 30 kilometrów od Berlina, docieramy ze studentami krakowskich uczelni i rodzinami ofiar Sonderaktion Krakau. 80 lat temu 183 profesorów krakowskich uczelni podstępnie aresztowanych przez niemieckich nazistów zostało tu przewiezionych pod koniec listopada 1939 roku. – Była to część akcji niemieckiego okupanta zmierzająca do likwidacji polskiej inteligencji – mówi Monika Małecka, wnuczka profesora Małeckiego, organizatorka wyprawy ze stowarzyszenia „NE CEDAT ACADEMIA”. – Krakowscy profesorowie dołączyli do grupy więźniów, których do końca wojny było tu łącznie ponad 200 tysięcy, a według szacunków, połowa z nich została zamordowana. Najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Polacy. Ginęli, tak jak krakowski prof. Leon Sternbach zatłuczony pałką, tylko dlatego, że ze względu na podeszły wiek nie był w stanie biegać. Albo w wyniku chorób, niedożywienia, fatalnych warunków i niewolniczej pracy dla niemieckich koncernów, takich jak Simens.
Ale w muzeum i na terenie obozu trudno znaleźć jakiekolwiek informacje w języku polskim. Tłumaczenia przy eksponatach i...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: