343 km bezpieczeństwa energetycznego. Zielone światło dla rozpoczęcia budowy gazociągu Polska–Litwa

Spółka GAZ-System uzyskała pozwolenie na budowę połączenia gazowego z Litwą (GIPL). Dzięki niemu wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne Polski i państw bałtyckich, które zostaną w ten sposób podłączone do systemu energetycznego UE.

Obok polskiej spółki GAZ-System stroną projektu jest także Amber Grid, operator litewskiego systemu przesyłowego. Obie spółki podpisały w maju ub.r. umowę, regulującą prawne, biznesowe i techniczne aspekty inwestycji. Ponadto zobowiązały się do jej realizacji. Ostatnia z 11 decyzji umożliwiających uzyskanie pozwolenia na budowę dla GIPL została wydana w listopadzie br. Gazociąg Polska–Litwa przebiegać będzie przez trzy województwa: podlaskie, mazowieckie oraz warmińsko-mazurskie.

Synchronizacja energetyczna państw bałtyckich z UE
W rozmowie z „GP” Krzysztof Tchórzewski, b. minister energii, podkreślił, że do tej pory państwa bałtyckie wciąż są bardzo mocno uzależnione pod względem dostaw prądu, gazu i paliw od Rosji.
– To Komisja Europejska podjęła decyzję, żeby – przy znaczącej pomocy Polski – dokonała się synchronizacja tych państw z pozostałą częścią Unii Europejskiej – informuje b. minister. – Myśmy złożyli deklarację, że podejmiemy budowę odpowiednich połączeń gazowych, by zabezpieczyć w trudnych sytuacjach kraje bałtyckie. W zapewnienie tej synchronizacji włączone są, oprócz Polski, także państwa sąsiednie, takie jak Szwecja (poprzez Bałtyk), oraz Finlandia – dodał.
Jednak budowa 343-km gazociągu łączącego systemy energetyczne Polski i Litwy to nie tylko korzyść dla naszego północno-wschodniego sąsiada i pozostałych krajów bałtyckich: Łotwy i Estonii.

Korzyści dla Unii Europejskiej i Polski
Jak bowiem uważa spółka GAZ-System, projekt zapewni tym krajom dostęp do globalnego rynku gazu skroplonego, który będzie mógł być im dostarczany np. poprzez Terminal LNG w Świnoujściu. Ponadto znaczenie przedsięwzięcia dla Unii Europejskiej...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: