Oskarżona o oszustwo Sara W. „Uwaga!” TVN i zadanie zdobywania informacji

Według prokuratury, kobieta przedstawiająca się jako ex-oficer wywiadu i były członek obstawy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego miała oszukać szefową jednej z dużych firm działających w branży spożywczej. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu w Pruszkowie.

Ferma Oldar to firma z Sokołowa koło Warszawy, która zajmuje się pakowaniem jaj kurzych i przepiórczych oraz produkcją pasteryzowanej masy jajecznej. Przedsiębiorstwo współpracuje z sieciami handlowymi i hurtowniami na całym świecie – nie tylko w Unii Europejskiej, ale również na Bliskim Wschodzie i w Azji. W połowie 2017 roku działalnością Oldaru zainteresował się program „UWAGA!” TVN. W wyemitowanych materiałach wskazywał na rzekome poważne nieprawidłowości w przedsiębiorstwie (potem okazało się, że zarzuty były nieprawdziwe).
Stojąca na czele Oldaru Aleksandra Dębska od początku próbowała ustalić, kto kryje się za atakiem na jej spółkę. Pomóc w tym miała Fundacja Oblivion, kierowana przez Sarę W. (wcześniej nazywała się Jolanta S.-H.). Dębska miała zapłacić za te usługi 30 tys. zł. Szybko stwierdziła jednak, że przekazane jej informacje mogą być sfabrykowane. Sprawa trafiła do prokuratury, która postawiła Sarze W. zarzuty oszustwa. W październiku br. do Sądu Rejonowego w Pruszkowie trafił w tej sprawie akt oskarżenia. „GP” dotarła do jego treści.
Z dokumentu wynika, że Sara W. podczas spotkań z przedstawicielami Oldaru miała przedstawiać się m.in. jako ex-pracownik Agencji Wywiadu czy były członek obstawy prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Powoływanie się na wpływy i ława oskarżonych
„GP” kilka miesięcy temu ujawniła, że już w 2014 roku ABW poinformowała prokuraturę, iż Sara W. (wówczas jeszcze Jolanta S.-H.) podaje się za funkcjonariusza Agencji. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów umorzyła jednak śledztwo, ponieważ stwierdziła, że kobieta, mimo iż podawała się za pracownika Agencji, nie wykonywała związanych z tą funkcją...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: