Poligon z „Zielonymi Beretami”. WOT na szkoleniu w USA

Po raz kolejny w tym roku żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wzięli udział w szkoleniu „Ridge Runner”, organizowanym w Zachodniej Wirginii przez Gwardię Narodową i Siły Specjalne USA. Amerykanie aktywnie wspierają WOT od momentu powstania tej formacji. Współpraca sojusznicza prężnie rozwija się także z pozostałymi krajami, w których funkcjonują jednostki terytorialne.

Wymienione w tytule „Zielone Berety” to oczywiście potoczne określenie amerykańskich wojsk specjalnych (US Special Forces), które organizują ćwiczenia wspólnie z Gwardią Narodową, zapraszając na nie żołnierzy państw wspieranych przez Stany Zjednoczone. „W tym roku w różnych edycjach ćwiczenia [Ridge Runner] zaangażowani byli wojskowi m.in. z krajów bałtyckich. WOT otrzymał zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu pod koniec ub.r.” – informuje ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. Tego typu szkolenia to część prowadzonego przez USA stanowego programu współpracy (State Partnership Program, SPP).

Letnie zgrupowanie
Na przełomie czerwca i lipca br. w Zachodniej Wirginii zakończyło się szkolenie prowadzone przez przedstawicieli 2. Batalionu 19. Grupy Sił Specjalnych Gwardii Narodowej USA. Zaproszono na nie żołnierzy obrony terytorialnej z Łotwy (Zemessardze) i Polski. Nasz kraj reprezentowali wojskowi z 1. Podlaskiej Brygady OT oraz dowództwa WOT. W trakcie ćwiczenia prowadzono działania z zakresu współpracy między jednostkami terytorialnymi i specjalnymi, głównie w kontekście prowadzenia operacji na terenie zajętym przez przeciwnika. Ćwiczono również elementy wspierania lokalnej społeczności w regionie ogarniętym konfliktem. „Zachodnia Wirginia to idealne miejsce dla wysoko wyszkolonych sił specjalnych USA, by pomogli rozwijać zdolności żołnierzy z Polski i Łotwy, które przydadzą im się w trakcie pełnienia służby w swoim kraju” – wskazał dowódca Gwardii Narodowej USA w Zachodniej Wirginii, gen. James Hoyer. „Takie umiejętności są...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: