Hołd bohaterom walki o wolność. Pogrzeb powstańców styczniowych

Mieli być wymazani z pamięci kolejnych pokoleń. Bestialsko zamordowani, zostali wrzuceni do dołów w miejscu, gdzie nikt ich miał nie znaleźć. Historia upomniała się jednak o swoich bohaterów. Odnalezieni na zboczach wileńskiej Góry Zamkowej (Góry Giedymina) przywódcy powstania styczniowego: Zygmunt Sierakowski i Wincenty Konstanty Kalinowski wraz z grupą kilkunastu żołnierzy, uczestników tego heroicznego boju, spoczęli na Cmentarzu na Rossie. Hołd i należyty szacunek oddali im przywódcy Polski i Litwy, wysocy rangą żołnierze, a przede wszystkim tłumy zgromadzone w litewskiej stolicy.

Już od kilku dni dało się odczuć, że w Wilnie odbędzie się niezwykle ważna uroczystość, nie tylko z historycznego, ale i współczesnego punktu widzenia. Świadczył o tym fakt, że swój przyjazd na Litwę zapowiedzieli prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, wicemarszałkowie obu izb polskiego parlamentu, a także delegacje władz Ukrainy, Łotwy i Białorusi. Uroczystości pogrzebowe powstańców styczniowych nie mogłyby się odbyć również bez obecności najwyższych władz litewskich, a także przedstawicieli duchowieństwa z wymienionych krajów. Wszystkich połączyła wspólna pamięć i szacunek do uczestników boju sprzed 156 lat.
 
Za wolność naszą i waszą
W piątkowy poranek trumny ze szczątkami powstańców styczniowych zostały wystawione w asyście honorowej w wileńskiej katedrze, w której przez blisko trzy godziny mieszkańcy mogli składać im hołd. W południe czasu miejscowego, po przybyciu władz państwowych i delegacji zagranicznych, w katedrze rozpoczęła się uroczysta msza św. Koncelebrowali ją metropolita wileński Gintaras Grušas, metropolita miński i mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Przed wileńską katedrą zgromadził się kilkusetosobowy tłum, który obserwował nabożeństwo z katedry na specjalnie ustawionych telebimach. Wiele osób trzymało w rękach...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: