Powyborcza bitwa o Senat. Po stronie ludzi, ale nie wiadomo których

Sprawa większości, która ukształtuje się w Senacie nadchodzącej kadencji, stała się główną kością niezgody pomiędzy ugrupowaniami, których kandydaci uzyskali mandaty do izby wyższej parlamentu. Mimo że więcej mandatów mają politycy partii opozycyjnych, to niewykluczone, że ostatecznie większość uzyska Prawo i Sprawiedliwość. Istotną rolę w kształtowaniu sytuacji w Senacie będą mieć senatorowie niezależni, którzy mogą przesądzić o finalnym kierunku izby.

W wyborach do Senatu Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 48 mandatów. To zdecydowanie najliczniejszy klub w Senacie. Ale tyle samo mandatów łącznie uzyskali senatorowie Koalicji Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. W izbie wyższej znalazło się również czworo parlamentarzystów, którzy startowali z własnych komitetów. Prawdopodobnie to właśnie oni będą senackim języczkiem u wagi nowej kadencji. Liderzy opozycji próbują dojść do kompromisu i zaproponować wspólnego kandydata na marszałka izby, chcąc tym samym zmarginalizować rolę PiS.
Władysław Kosiniak-Kamysz twierdzi, że dotychczasowe rozmowy liderów opozycji nie skupiają się na personaliach, lecz na organizacji pracy Senatu. Jednak w rzeczywistości spory o marszałka cały czas trwają. Wśród nazwisk potencjalnych kandydatów pojawiają się między innymi: Bogdan Zdrojewski, Krzysztof Brejza i Bogdan Borusewicz – wszyscy z Platformy Obywatelskiej.
Mówi się również o Janie Filipie Libickim z PSL, a także o Marku Borowskim z SLD. Polska Agencja Prasowa poinformowała natomiast, że Lewica zaakceptuje marszałka proponowanego przez Koalicję Obywatelską, jeśli ta zgodzi się, aby wicemarszałkiem została Gabriela Morawska-Stanecka, wiceprezes Wiosny. „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że nazwisko kandydata opozycji ma zostać ustalone 8 listopada, jednak nie potwierdzają tego politycy partii opozycyjnych.

Zabetonować regulaminem
Adam Bielan z PiS w wywiadzie dla „Do Rzeczy”...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: