Raus! Niemcy, Tusk i media III RP chcą głowy Schetyny. Ich szturm ma osłabić jego pozycję w strukturach PO

Niemiecka prasa nazywa Schetynę „katastrofalnie nielubianym”, w polskich mediach stronnicy Donalda Tuska otwarcie go atakują, pismo Leszka Jażdżewskiego żąda jego dymisji, a Radosław Sikorski wieszczy powrót Tuska na stanowisko przewodniczącego PO. Atmosferę strachu przed zemstą Schetyny w PO mają rozproszyć publiczne wypowiedzi posłów PO, że będą z nim rywalizować. Ale najciekawsze dzieje się za kulisami – Tusk blokuje kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na prezydenta, a przeciwwagą dla niej ma być Hanna Zdanowska.

To bardzo ciekawy moment dla tych, którzy nie będąc zaangażowani w spory w opozycji, chcą sprawdzić, ile armat ma Donald Tusk i stojące za nim środowisko. Zobaczyliśmy je wszystkie jak na dłoni.

Armaty Schetyny i rozwiewanie strachu przed nimi
Czy Schetyna wytrzyma ten atak? Nasi informatorzy uważają, że właśnie dlatego jest on tak huraganowy, że lider PO w samej partii ma nadal silną pozycję. Warszawski menedżer znający dobrze polityków PO, wylicza nam armaty Schetyny. – Popierają go nadal najbardziej wpływowi politycy PO w Warszawie – Marcin Kierwiński, Andrzej Halicki, Jarosław Szostakowski. Z nimi trzyma też Tomasz Siemoniak, w którym Schetyna widział kandydata na szefa klubu parlamentarnego. Blisko nich jest w tej chwili Małgorzata Kidawa-Błońska. Tak zwani „młodzi”, których reprezentantem ogłosił się Borys Budka, są za słabi, żeby z nimi wygrać – mówi. Także po przegranych wyborach Schetyna nadal pilnuje swoich interesów. Gdy pojawiły się dwie kandydatury PO na marszałka Senatu – Bogdana Borusewicza i Krzysztofa Brejzy, od razu postawił na tego pierwszego, uznając Brejzę za potencjalne zagrożenie.
– Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, po co publicznie zgłaszają się kolejni, mało poważni kandydaci na następców Schetyny. Przekaz ma być taki, że skoro oni nie boją się jego zemsty, to znaczy, że musi być on słaby – mówi nasz informator. Strach przed zemstą to jedno z...
[pozostało do przeczytania 76% tekstu]
Dostęp do artykułów: