Nowe otwarcie zachodniej rubieży. Ważne dla Świnoujścia i całego kraju inwestycje ruszają pełną parą

Podpisanie umowy na dostarczenie urządzeń do regazyfikacji dla gazoportu, pozwalających ją zwiększyć o połowę, a także zezwolenia na budowę tunelu łączącego Wolin i Uznam znacząco przybliża Świnoujście do reszty kraju.

Obie inwestycje mają znaczenie przede wszystkim dla miasta: zwiększają jego znaczenie jako ośrodka przemysłowego, a dodatkowo stanowią milowy krok w poprawie jego komunikacji. Przez całe dekady Świnoujście, leżąc na dwóch dużych i wielu mniejszych wyspach, nie miało stałej trasy, którą można by przejechać z jednego końca miasta na drugi. Jedynym sposobem są stałe przeprawy promowe. Znaczenie budowy tunelu łączącego dwie najważniejsze wyspy Świnoujścia wzrasta także w związku z rozbudową terminala LNG. Błękitne paliwo, dzięki regazyfikatorom SCV zamieniane z postaci skroplonej na lotną, musi przecież być dostarczane w głąb kraju. Poprawa dostępności komunikacyjnej miasta wiąże w ten sposób jej znaczenie lokalne z ogólnokrajowym.
Spółka Polskie LNG, zarządzająca świnoujskim gazoportem, podpisała w październiku umowę z niemiecką firmą Selas-Linde, która dostarczy regazyfikatory SCV. Po ich uruchomieniu terminal zyska na zwiększeniu możliwości wysyłki gazu po regazyfikacji z obecnych 5 mld m sześc. rocznie do 7,5 mld m sześc. Jak wyjaśnił „GP” dyrektor Adam Piotrowski z Biura Obsługi Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, w ramach projektu SCV zostaną dostawione dwa regazyfikatory SCV oraz dwie pompy niskociśnieniowe i wysokociśnieniowe LNG oraz dodatkowy układ pomiarowy. Prace zostaną wykonane do listopada 2021 roku. Zaś na cały program rozbudowy terminalu składają się – oprócz SCV – jeszcze trzy projekty:
• nowy zbiornik – projekt zakłada budowę trzeciego zbiornika do magazynowania LNG;
• nabrzeże statkowe – umożliwi załadunek i rozładunek zbiornikowców, przeładunek LNG oraz załadunek jednostek bunkrujących LNG i usługę bunkrowania (magazynowania);
• projekt instalacji...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: