Przywracanie Westerplatte. Odkrycia, których nikt się nie spodziewał

W sierpniu prezydent Andrzej Duda podpisał specustawę w sprawie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Od tego momentu ruszyły prace na półwyspie, w wyniku których odnaleziono liczne cenne artefakty oraz szczątki trzech obrońców Westerplatte – ostatniego odkrycia dokonano zaledwie kilka dni temu.

Zanim doszło do podpisania przez prezydenta specustawy, większością wymienionego w niej terenu administrowało miasto Gdańsk. Obszar ten był skandalicznie zaniedbany, a miasto nie prowadziło żadnych prac poszukiwawczych. Mimo to od momentu, gdy dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej został dr Karol Nawrocki, władze Gdańska nie chciały przekazać ani też sprzedać terenu Westerplatte. Sprawa została rozwiązana dopiero podpisem prezydenta Dudy.

Sensacyjne odkrycia
W sierpniu rozpoczęło się porządkowanie terenu Westerplatte – kolejnym etapem były poszukiwania archeologów. Prowadzone prace są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu. Sensacyjnego odkrycia dokonano 24 września – znaleziono szczątki żołnierza, który zginął 2 września 1939 roku w zbombardowanej Wartowni nr 5. Tuż nad szkieletem pracownicy muzeum odnaleźli fragmenty polskiej amunicji do ładowania karabinów systemu Mauser. – Nie przypuszczaliśmy, że natrafimy na szczątki obrońców. Ostatnie odkrycie miało miejsce w 1963 roku i doszło do niego przypadkowo: ciało kaprala Andrzeja Kowalczyka zostało odkryte w czasie prac przy rozbudowie nabrzeża portowego na Westerplatte. To odkrycie nie wywołało niemal żadnego oddźwięku, nie zostało to odnotowane w mediach, nie wywołało refleksji, że nie wszyscy obrońcy Westerplatte zostali odnalezieni i zidentyfikowani jako polegli – mówi nam Mariusz Wójtowicz-Podhorski, kierownik Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
Do 24 września odnaleziono również m.in. 200 innych fragmentów kostnych, w tym miednicy,...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: