Docenić drzewa. 3 biliony przyjaciół

Na co dzień o nich nie myślimy. Mijamy je bezrefleksyjnie, traktując jako oczywistość. Większą uwagę zaczynamy zwracać jesienią, gdy eksplodują tysiącem kolorów. Tymczasem drzewa odgrywają kluczową rolę na ziemi i mają ogromny wpływ na nasze życie.

10 października przypada w Polsce Dzień Drzewa. Pod tym względem różnimy się od świata, który raczej akcje te organizuje w kwietniu. W sumie jednak święto polega na tym samym: ma uzmysłowić ludziom, jak cennym zasobem są lasy i że warto je sadzić. W tym roku bezprecedensową akcję sadzenia drzew przeprowadzili Etiopczycy, którzy pobili rekord świata w nasadzeniach. W ciągu zaledwie 12 godzin w tym afrykańskim kraju zasadzono 200 mln drzew. Gdyby przyjąć, że na jednym hektarze sadzi się około 5 tys. sadzonek, to oznacza, że w dniu tym zalesiono 40 tys. ha, czyli powierzchnię równą niemal 2/3 polskiej części Puszczy Białowieskiej. Władze Etiopii nie zamierzają jednak na tym poprzestać i już planują zasadzenie kolejnych 4 mld drzew. Dzisiaj lesistość tego państwa to jedynie 4 proc. powierzchni. To mało, biorąc pod uwagę, że jeszcze pod koniec XIX wieku było to ponad 30 proc. Ta zmiana znacznie odbiła się na klimacie w tym kraju, który stał o wiele bardziej suchy, co przełożyło się na rolnictwo i występujące w tym rejonie okresy bezdeszczowe. Dlatego rząd stale próbuje zwiększać lesistość.

Sadź i żyj
Zaczynają to już rozumieć również inne kraje, które właśnie w sadzeniu drzew upatrują szansy na zahamowanie zmian klimatycznych. Pomysł jest najprostszy z możliwych: na terenach nienadających się do upraw rolniczych sadzimy drzewa, które pochłaniają dwutlenek węgla, produkując tlen. Szacuje się, że obecnie na świecie obszary leśne zajmują 30 proc. powierzchni lądów. Rośnie tam około 3 bln drzew. Jak policzyli naukowcy, aby zacząć skutecznie walczyć ze zmianami klimatycznymi, powinniśmy podwoić lesistość i zamienić w lasy powierzchnię mniej więcej 10 mln km². Jest to...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: