Kukiełki z New Age w tle. Skorumpowana władza i biedni tubylcy

„Ciemny Kryształ: Czas buntu” – serialowy prequel kultowego filmu z początku lat 80. jest nie tylko baśnią w klimacie dark fantasy. To technologiczny majstersztyk, przenoszący kukiełkową animację w rejony niegdyś jej niedostępne.
 
Amerykańsko-brytyjski pierwowzór netflixowego serialu, czyli „Ciemny Kryształ” („The Dark Crystal”), wyreżyserowali Frank Oz i Jim Henson. Tak, tego drugiego słusznie skojarzą Państwo z „Muppet Show” i „Ulicą Sezamkową”. Są twórcy, którzy lubią raz po raz uciec swojej pogodnej twórczości w zupełnie inną stronę. Tak było i w tym wypadku. „Ciemny Kryształ” był niepokojącą baśnią, w której silni byli źli i okrutni.

Dziesięcioodcinkowa, serialowa wersja „Ciemnego Kryształu” rozwija pierwotną opowieść. Planeta Thra cierpi pod jarzmem przybyszów z kosmosu Skeksów, którzy zwiedli Matkę Aughurę, duchową opiekunkę życiodajnego Ciemnego Kryształu, i przejęli nad nim kontrolę. A to dało im władzę nad całą planetą i zamieszkującymi ją ludami: klanami prostodusznych Gelflingów, pociesznych Podlingów i zdolnych panować nad umysłami innych stworzeń pająkowatych Arathimów, które same siebie określają mianem Ascendencji. Warto dodać, że ten ostatni termin w języku New Age oznacza najwyższy poziom świadomości, który może osiągnąć byt fizyczny. I tu ważne dopowiedzenie: „The Dark Crystal” jest baśnią, która sięga do synkretycznej niby-duchowości czasów New Age. Wprawny widz zauważy w serialu mnóstwo odniesień do rytuałów szamańskich, soft-ezoterycznych praktyk i rytów związanych z „mistycznymi energiami”. Nie czas na dłuższe rozważania na ten temat, ale New Age często operuje na próbach połączenia magii i paranormalnych praktyk z technologiczną nowoczesnością czy wręcz współczesnymi naukami. Netflixowy „Ciemny Kryształ” pokazuje choćby niemal steampunkową tajną machinę Skeksów, służącą „technologicznej obróbce” życiodajnej energii, którą katalizują z pomocą Ciemnego Kryształu, uśmiercając Gelflingi.

„The...
[pozostało do przeczytania 34% tekstu]
Dostęp do artykułów: