Gangsterzy i terroryści nie mogą spać spokojnie

Mogę zdradzić, że w naszym kraju zostały zatrzymane osoby związane z siatkami terrorystycznymi i niektóre z nich otrzymały już stosowne wyroki. To obywatele innych państw. Wśród nich są m.in. logistycy międzynarodowych grup terrorystycznych – mówi Maciej Wąsik, zastępca koordynatora służb specjalnych, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. Z Maciejem Wąsikiem rozmawia Grzegorz Wierzchołowski

Czy Polacy powinni obawiać się Pegasusa, którym rzekomo dysponują polskie służby specjalne?
Formy i metody techniki pracy operacyjnej objęte są tajemnicą, dlatego nie będę odnosił się do tez dotyczących oprogramowania, narzędzi czy instrumentów, które są lub nie są w posiadaniu służb. Takich informacji nie udzielają żadne służby na świecie. Szkodziłoby to postępowaniom, które prowadzą. Jestem w stanie powiedzieć tylko tyle: ta sprawa była wykorzystywana przez opozycję do straszenia Polaków masową inwigilacją. To potworne i nieprawdziwe „fejki”. CBA wydało na ten temat oświadczenie, przypominając, że kontrola operacyjna w Polsce jest prowadzona w oparciu o konkretne przepisy prawa. I one są przez służby przestrzegane.

„Pegasus? Dobry system. Korzystaliśmy z takiego w Afganistanie” – to Bogdan Klich z PO. „To system rzeczywiście permanentnie inwigilujący poszczególne osoby, zajmuje się nim kilkunastu funkcjonariuszy” – mówi z kolei Tomasz Rzymkowski, dziś kandydat PiS do Sejmu.
Nie wiem, skąd poseł Rzymkowski czerpał wiedzę na ten temat. On nawet nie jest członkiem sejmowej komisji służb specjalnych. Być może zasugerował się wypowiedzią ministra Bogdana Klicha. Sam Klich jako minister obrony narodowej nadzorował dwie służby wojskowe. Jego słowa to jego odpowiedzialność.

Co uważa Pan za największy sukces służb specjalnych w mijającej kadencji?
Największym sukcesem jest niezwykle mocne wsparcie procesu uszczelniania systemu podatkowego w Polsce. Owego uszczelnienia...
[pozostało do przeczytania 82% tekstu]
Dostęp do artykułów: