Złota era gospodarki. Polski cud to uczciwe państwo i troska o wspólne dobro

Najszybszy wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej, trwający 4 lata wzrost zamożności ludzi na skalę niespotykaną wcześniej i radykalne ograniczenie deficytu budżetowego nazwano na Zachodzie polskim cudem gospodarczym.

Według niemieckiego dziennika ekonomicznego „Hadelsblatt” Polska przeżywa właśnie cud gospodarczy i to w czasie, kiedy kraje Europy Zachodniej wchodzą w recesję. W tym roku wzrost niemieckiej gospodarki spadł do 0,5 proc. za to polski wzrost PKB szacowany jest na 4,6 proc. Co ważniejsze, ten sam autor twierdzi, że niemiecką gospodarkę ratuje przede wszystkim dobra sytuacja w Polsce.

Jeszcze kilka lat temu problemy niemieckiej gospodarki natychmiast oznaczałyby skokowy spadek naszej produkcji. Stopień uzależnienia rodzimych przedsiębiorstw od niemieckich był na tyle duży, że ochłodzenie za Odrą musiało oznaczać poważne problemy w Polsce. Nasza gospodarka znalazła jednak własne źródła wzrostu, spośród których ważnym, o ile nie najważniejszym okazał się nasz własny rynek. Coraz lepiej zarabiający Polacy kupują polskie produkty i napędzają w ten sposób koniunkturę. A skąd wzięły się na to pieniądze?

Żaden system podatkowy na świecie nie jest idealnie szczelny. Chodzi tu o świadome oszustwa, które pozbawiają Skarb Państwa miliardów złotych. W czasie poprzednich dwóch kadencji straty z powodu oszustw VAT-owskich sięgnęły 250 mld zł! To tyle ile wtedy wynosił przeciętny budżet Polski. Ukradzione pieniądze wypływały za granicę, pozbawiając naszą gospodarkę sił witalnych, a kieszenie przeciętnego obywatela dochodów. System ten szczególnie był nakierowany na okradanie zwykłych ludzi. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że przy przeciętnym wzroście gospodarczym zarobki rosły dużo wolniej. Obecnie jest odwrotnie. Przy wynoszącym niecałe 5 proc. wzroście gospodarczym Komisja Europejska szacuje wzrost wynagrodzeń na ok. 7 proc.

Zwykle większy wzrost zamożności obywateli niż wzrost gospodarki wiąże się...
[pozostało do przeczytania 49% tekstu]
Dostęp do artykułów: