Zawirowania bez wpływu na Polskę. Inwestycje Pentagonu, zielone światło dla F-35

Ostatnie dni w amerykańskiej polityce obronnej były bardzo burzliwe. Najpierw ogłoszono wstrzymanie przez Pentagon ponad 120 inwestycji w związku z przekazaniem środków na budowę muru na granicy USA i Meksyku. Następnie gruchnęła wiadomość o zdymisjonowaniu Johna Boltona, doradcy Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego. Oba wydarzenia nie wpłyną jednak na kształt polsko-amerykańskiej współpracy. Równocześnie Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż Polsce myśliwców F-35.

Od wielu tygodni było wiadomo, że część środków na budowę fortyfikacji mającej ograniczyć nielegalną imigrację z Meksyku do USA będzie pochodziła z tegorocznego budżetu Pentagonu. Konieczne było więc renegocjowanie przez Departament Obrony planu inwestycyjnego. Zdecydowano, że wstrzymanych bądź odłożonych w czasie zostanie 127 inwestycji wojskowych, których łączna wartość oscylowała wokół 3,6 mld dol. W dokumencie uwzględniono 43 inwestycje, które miały zostać przeprowadzone na terenie USA, 21 na terytoriach zależnych (m.in. na wyspie Guam czy w Portoryko), a także 63 za granicą. W tym ostatnim wypadku na czele znalazła się Japonia, gdzie zamrożono 14 amerykańskich projektów. Tuż za nią uplasowały się Niemcy z 12 inwestycjami i Wielka Brytania (8). W wypadku Polski uwzględniono pięć inwestycji w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (EDI). Chodzi o budowę magazynu paliwa w bazie lotniczej w Powidzu, a także o projekty przedłużenia linii kolejowej, budowę składu przeładunkowego, magazynu amunicji oraz dwóch punktów zbornych o niesprecyzowanej lokalizacji. Łączna wartość tych inwestycji to nieco ponad 130 mln dol.

Po ujawnieniu listy media w Polsce zalała fala komentarzy o nagłym załamaniu relacji z Waszyngtonem. Ministerstwo Obrony Narodowej uspokaja i zapewnia, że decyzja Pentagonu nie wpłynie na polsko-amerykańską współpracę. „Według przekazanych przez stronę amerykańską zapewnień mowa jest jedynie o opóźnieniach, a nie rezygnacji z inwestycji....
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: