Koniec „antysystemowców”. Jak upadli ci, którzy zapowiadali nową jakość w polityce

Szok opinii publicznej wywołała decyzja Pawła Kukiza, gdy ogłosił on, iż wystartuje z listy PSL. Partia Adriana Zandberga zawarła natomiast porozumienie z SLD. Mało kto dziś pamięta, że zupełnie nową siłą ogłaszała się także… Nowoczesna, dziś praktycznie wchłonięta przez PO. – Metodologiczny błąd przy ocenianiu tych polityków nie dotyczy tego, co czynią teraz, lecz faktu, iż kiedykolwiek klasyfikowani byli jako antysystemowcy. Żaden z nich do antysystemowców nie powinien być zaliczony – mówi prof. Rafał Chwedoruk, politolog.

Końcówka obecnej kadencji parlamentu przyniosła wielkie przetasowania w środowiskach, które kreowały się na nową jakość w polskiej polityce. Paweł Kukiz wystartuje bowiem z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, natomiast Adrian Zandberg z Partii Razem oraz Robert Biedroń z Wiosny zawarli porozumienie z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Podobnie stało się w przypadku Nowoczesnej, która działa w cieniu Platformy Obywatelskiej, tworząc wraz z nią Koalicję Obywatelską.

PSL zbliża się, czyli nowa piosenka Kukiza
Od początku swojej kariery politycznej Paweł Kukiz mówił o potrzebie rozbicia postmagdalenkowego systemu, w którym – jego zdaniem – wciąż tkwi Polska. Nieobce były mu hasła patriotyczne, powoływanie się na tradycję Żołnierzy Wyklętych. Szok opinii publicznej wywołała decyzja Kukiza, który niedawno ogłosił, iż wystartuje z listy PSL w nadchodzących wyborach. Decyzja ta zapadła w momencie, kiedy stało się jasne, że Kukiz’15 najprawdopodobniej nie będzie w stanie wystartować samodzielnie. Problemy ugrupowania znanego rockmana zaczęły się już na samym początku trwającej kadencji, kiedy z klubu zaczęli odchodzić pierwsi parlamentarzyści. Byli to głównie narodowcy, którzy dostali się do Sejmu dzięki liście Kukiz’15. Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, został posłem niezależnym, natomiast pozostali – z Adamem Andruszkiewiczem na czele – skierowali się ku Prawu i Sprawiedliwości....
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: