Bardzo ciekawy sezon ogórkowy, również w gospodarce

Analitycy obserwujący sytuację w światowej gospodarce nie mogą narzekać na nudę. Ciekawych zagadnień jest bowiem mnóstwo, nie brakuje także możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji. Bo kto wie, jak potoczy się dalej spór handlowy na linii Stany Zjednoczone–Chiny albo jaka będzie ostateczna formuła wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? Zarówno pierwsza, jak i druga kwestia jest źródłem potężnej niepewności.

Zacznijmy od pierwszego z powyższych tematów. Ze względu na długość trwania i liczbę zwrotów akcji można już mówić, że mamy do czynienia ze swoistą telenowelą. Jeszcze niedawno wydawało się, że po obu stronach jest wola porozumienia i wiele wskazywało na to, że niebawem napięcie między tymi dwoma potężnymi gospodarkami wygaśnie. Jak się jednak potem okazało, spór zamiast stygnąć, jeszcze się pogłębił. Amerykański prezydent nałożył bowiem cła na chińskie towary importowane do Stanów. Oclone produkty mają wartość 300 miliardów dolarów, a władze Państwa Środka już zapowiedziały reakcję odwetową na działania amerykańskiej administracji.
Oliwy do ognia dolało osłabienie juana wobec amerykańskiego dolara. W USA spadek wartości juana wywołał falę oburzenia i zarzuty o administracyjne manipulowanie kursem w celu poprawy konkurencyjności chińskiej gospodarki. To nie pierwszy raz, kiedy Chiny są oskarżane o takie działania przez rząd Stanów Zjednoczonych. Już w latach 90. z tego powodu doszło pierwszy raz do wpisania przez amerykański departament skarbu Chin na listę państw manipulujących wartością własnej waluty. Sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin zapowiedział również, że jego kraj podejmie współpracę z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, aby skłonić rząd w Pekinie do zaprzestania takich praktyk.
Prawdopodobnie jednak nie zrobi to na Chińczykach większego wrażenia. Ich mocno proeksportowa gospodarka już wyraźnie odczuwa trwający od miesięcy konflikt handlowy. W konsekwencji chińskie władze zaczynają być coraz bardziej...
[pozostało do przeczytania 41% tekstu]
Dostęp do artykułów: