Kto stoi za białostocką prowokacją? Demonstracją LGBT w rząd

Zdjęcia burd z Białegostoku towarzyszących Marszowi Równości obiegły cały świat. Zarówno zachodnie, jak i polskie media wykorzystały sytuację do ataku na „ultrakonserwatywny” rząd PiS i „homofobiczną” prawicę. Wiele wskazuje jednak na to, że mieliśmy do czynienia ze starannie przygotowaną prowokacją polityczną.

W czerwcu 2019 roku Marsz Równości odbył się bez większych incydentów w Rzeszowie, stolicy konserwatywnego Podkarpacia. Imprezą, w której uczestniczyło około pół tysiąca osób, zainteresowały się jedynie lokalne media. Podobna manifestacja, zorganizowana miesiąc później w Białymstoku, zakończyła się bijatyką z udziałem części kibiców, o których zamiarach doskonale wiedziały sympatyzujące z opozycją władze miasta. Co więcej, zajściom przyglądali się z bliska zarówno dziennikarze amerykańskiej CNN, jak i Russia Today – którzy dziwnym trafem akurat znaleźli się na Podlasiu. Jakby tego było mało, niektóre relacje z marszu celowo manipulowane były przez internetowych trolli, rozsiewających fałszywe informacje na temat rzekomych ofiar śmiertelnych.

„Kibice kontra zboczeńcy” pod patronatem miasta
Marsz Równości w Białymstoku rozpoczął się o godz. 14 w sobotę 20 lipca. Trzy dni wcześniej na wielu internetowych forach kibicowskich, a następnie także w podlaskiej prasie lokalnej, ukazały się zapowiedzi zgromadzenia kibiców z całego kraju. Mieli oni spotkać się w Białymstoku, aby wspólnie – w ramach kibicowskiego „paktu o nieagresji” (czyli swoistego zawieszenia broni w międzyklubowych sporach) – dać odpór maszerującym w paradzie LGBT.
Oto fragment kolportowanego m.in. na forum kibiców Jagiellonii Białystok ogłoszenia (pisownia oryginalna): „W najbliższą sobotę dnia 20.07.2019 roku w centrum miasta odbędzie się wielkie spotkanie Kibiców z całego kraju w związku z obroną miasta przed zboczeńcami. Wszystkie frakcje działające na Jagiellonii jednogłośnie podjęły decyzję o tym, że w ten weekend na terenie...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: