Kampanijne raporty. Kwiatkowski wróci z NIK-u do polityki?

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała raport dotyczący Puszczy Białowieskiej. Mimo, że kontrolerzy byli poproszeni przez sejmową komisję środowiska o ocenę działań państwa w tym lesie ze szczególnym uwzględnieniem strat powstałych po 2008 roku, to jednak według informacji „GP” postanowili zrealizować wniosek posłów PO Stanisława Gawłowskiego i Gabrieli Lenartowicz, pomijając kwestie finansowe i gospodarcze.

Spór o ochronę Puszczy Białowieskiej trwa już od kilkudziesięciu lat, ale od 2008 roku stał się bardzo intensywny. Wszystko za sprawą organizacji ekologicznych, które domagały się drastycznego ograniczenia działań leśników w tym kompleksie leśnym. Ostatecznie w 2011 roku władze PO-PSL ugięły się przed żądaniami i znacznie ograniczyły limity wycinek. Mający związane ręce leśnicy nie mogli reagować na plagę kornika drukarza, która trwa do dzisiaj. Do roku 2015, mimo apeli miejscowych, na taką sytuację przyzwalano. Dopiero po zmianie władzy postanowiono sytuację rozwiązać, co doprowadziło do otwartego konfliktu rządu z organizacjami ekologicznymi i Komisją Europejską.

Pomysł raportu
Do 2016 roku działania w Puszczy nie budziły jednak większych kontrowersji. 31 marca po wizycie studyjnej na terenie PB sejmowa komisja ochrony środowiska przyjęła dezyderat, podpisany przez przewodniczącego Stanisława Gawłowskiego, wzywający do działania. „Konieczne jest natychmiastowe przystąpienie do ratowania Puszczy Białowieskiej. Oczekujemy podjęcia pilnych decyzji przywracających racjonalną gospodarkę leśną na terenie Puszczy” – napisali posłowie. Takie były również w dużej mierze oczekiwania Polaków, a także przede wszystkim mieszkańców i leśników z terenu PB. W 2016 i 2017 roku rozpoczęły się działania na terenie Puszczy. Natychmiast jednak zaczęło się kwestionowanie prawa i procedur. Całe zagadnienie od razu upolityczniono, a sprawa trafiła do Komisji Europejskiej, która zaczęła dyscyplinować rząd i Ministerstwo...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: