Regionalna współpraca procentuje. Siły międzynarodowe

Stacjonująca w Bemowie Piskim Batalionowa Grupa Bojowa (eFP) jest jedną z czterech, które rozmieszczono na wschodniej flance NATO. Ich utworzenie było jedną z kluczowych decyzji szczytu Sojuszu, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Choć minęły już trzy lata od tego wydarzenia, współpraca wojskowa w ramach militarnego przedsięwzięcia sukcesywnie się rozwija. Jej beneficjentem jest cały region Europy Środkowo-Wschodniej.

Batalionowa Grupa Bojowa, której krajem ramowym są Stany Zjednoczone, liczy około 1300 żołnierzy. Jej państwami kontrybuującymi są Wielka Brytania, Rumunia i Chorwacja. Na co dzień „polska” grupa eFP współdziała z 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego. Jej działania, podobnie jak w przypadku pozostałych Batalionowych Grup Bojowych (rozmieszczonych na Litwie, Łotwie i w Estonii), są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód (MND-NE) w Elblągu.

Polski pododdział pancerny jest częścią Batalionowej Grupy Bojowej NATO pod dowództwem kanadyjskim, stacjonującej w Ādaži na Łotwie. Ponadto tworzą go żołnierze m.in. ze Słowenii, Albanii, Włoch i Hiszpanii – łącznie ponad tysiąc żołnierzy. Wielonarodowy Batalion na Litwie pod dowództwem Niemiec liczy około 1,4 tys. wojskowych z Belgii, Czech, Islandii, Holandii i Norwegii. Stacjonuje w garnizonie Rukłe w okręgu kowieńskim. Z kolei w Estonii Batalion NATO tworzą żołnierze z Danii, Francji i Islandii. Jego państwem ramowym jest Wielka Brytania. Dyslokowany jest w miejscowości Tapa na północy kraju.  

Głównym celem inicjatywy eFP (ang. enhanced Forward Presence, wzmocniona Wysunięta Obecność), opracowanej w trakcie szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku, jest zwiększenie potencjału obrony i siły odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. I to właśnie współpraca wojskowa na rzecz regionalnego bezpieczeństwa była tematem przewodnim lipcowej wizyty szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz chorwackiej delegacji...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: