Bezpieczeństwo energetyczne to podstawa

W niedalekiej przyszłości Polska ma dalej uniezależniać się od dostaw surowców z Rosji i tym samym uodpornić na ewentualne perturbacje rynkowe w tym obszarze  – to główny przekaz z debaty pt. „Polityka energetyczna – bezpieczeństwo energetyczne”.

W dyskusji wzięli udział eksperci, w rękach których leży dziś kwestia kształtowania polityki energetycznej państwa: minister energii Krzysztof Tchórzewski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Naimski, przewodniczący sejmowej komisji ds. energii Maciej Małecki, a także przedstawiciele polskich gigantów, czyli Daniel Obajtek, prezes Orlenu i Piotr Woźniak, szefujący PGNiG. W panelu przedstawiono główne założenia na przyszłość i kierunki rozwoju energetyki. Z pewnością Polskę czeka rozwój energetyki jądrowej. – Do 2040 r. w Polsce ma zostać wybudowanych przynajmniej sześć mikroreaktorów jądrowych, zapewniających 20 proc. zużywanej energii – poinformował Piotr Naimski. Informację tę potwierdził również Krzysztof Tchórzewski, który podkreślił, że budowa elektrowni jądrowej musi przyspieszyć. Prezes Piotr Woźniak przedstawił z kolei stan przygotowań do budowy Baltic Pipe. To kluczowa inwestycja głównie dlatego, że Polska chce również w przyszłości wykorzystywać gaz w energetyce, a to sprawia, że musimy mieć niezawodne źródło dostaw. Tymczasem Rosja od 2004 r. aż siedem razy wstrzymywała dostawy gazu do Polski bez żadnych przyczyn. O tym, że dostawy surowców mają duży wpływ na bezpieczeństwo regionu przekonaliśmy się w ostatnich miesiącach, gdy do rurociągu Przyjaźń dostała się zanieczyszczona ropa.

– W 2013 r. ze Wschodu do rafinerii Orlenu  płynęło 95 proc. ropy.. Dziś ok. 50 proc. Ropy wpływającej do płockiej rafinerii pochodzi już z innych kierunków. Po trzech latach rządów Prawa i Sprawiedliwości zbudowaliśmy partnerskie relacje i znacząco umocniliśmy swoją pozycję wśród największych światowych producentów surowca, m.in. z Arabii Saudyjskiej, Nigerii, Angoli, czy...
[pozostało do przeczytania 34% tekstu]
Dostęp do artykułów: