Wzorowy jak Polska. Wydatki na obronność

Dzięki rozwijaniu zdolności obronnych Polska puka do czołówki najbardziej liczących się armii w Europie. W jednym z kluczowych aspektów nasz kraj przebija jednak takie potęgi militarne jak Francja czy Niemcy. Mowa o przeznaczaniu środków na obronność. Pod tym względem Polska stawiana jest za wzór w szeregach NATO.

Przy okazji ostatniego szczytu ministrów obrony Sojuszu podano aktualne informacje o tym, jak każdy z krajów członkowskich wywiązuje się z wymogu sukcesywnego zwiększania wydatków na obronność. Stany Zjednoczone, które w NATO wykładają najwięcej środków na ten cel, od wielu lat domagają się częściowego odciążenia i apelują do europejskich sojuszników, by nie szczędzili pieniędzy na armię. Jest to kluczowa kwestia, gdyż efektywność polityki odstraszania i obrony zarówno w sensie jednostkowym (państwo), jak i ogólnym (NATO), nierozerwalnie wiąże się z funduszami. Pozyskiwanie zaawansowanego technologicznie sprzętu, modernizacja bieżącego uzbrojenia czy wdrażanie w życie nowych projektów i rozwiązań, choć generują ogromne koszty, to bezpośrednio wpływają na potencjał obronny. Mniejsze finansowanie armii to mniejsze zakupy. Braki w uzbrojeniu albo bazowanie na przestarzałych konstrukcjach to z kolei obniżanie zdolności militarnych, co przy obecnej napiętej sytuacji geopolitycznej na świecie (Rosja, Bliski Wschód, terroryzm) jest bardzo ryzykownym rozwiązaniem.

Choć w szeregach NATO zrzeszonych jest 29 krajów, tylko część z nich należycie wypełnia zobowiązania wynikające z nakładów obronnych. Zarówno prezydent USA Donald Trump, jak i szef Sojuszu Jens Stoltenberg wielokrotnie potwierdzali, że w tym aspekcie Polska może być stawiana za wzór dla wielu członków organizacji. Z danych zaprezentowanych pod koniec czerwca wynika, że w br. tylko siedem państw NATO będzie przeznaczało na obronność co najmniej 2 proc. swojego PKB. Wśród nich jest oczywiście Polska (2,01 proc. PKB). Europejskim liderem jest Grecja (2,24 proc. PKB...
[pozostało do przeczytania 57% tekstu]
Dostęp do artykułów: