Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

Wolny handel z Wietnamem
Unia Europejska podpisała umowę o wolnym handlu z Wietnamem – pierwszą taką umowę z rozwijającym się krajem azjatyckim. Toruje ona drogę do zniesienia ceł na 99 proc. towarów we wzajemnej wymianie handlowej. Umowa ta wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Parlament UE. Kraje Europy są dla Wietnamu drugim po USA rynkiem zbytu, Wietnam eksportuje do nich głównie odzież i obuwie. Znoszenie ceł ma się odbywać stopniowo w ciągu 10 lat.

Wspólne graniczne patrole
Włochy i Słowenia powołały wspólne graniczne patrole, które mają strzec granicy pomiędzy obydwoma krajami, aby ograniczyć napływ imigrantów przedostających się nielegalnie do Włoch. MSW w Rzymie wydało oświadczenie, że to wspólne przedsięwzięcie jest oparte na już działających podobnych formach współpracy z policją Austrii, Francji i Szwajcarii.
 
Niemców jest ponad 83 miliony
Po raz pierwszy w historii liczba oficjalnych mieszkańców Niemiec przekroczyła 83 miliony. W końcu ubiegłego roku zarejestrowano ich 83,0192 mln – poinformował niemiecki GUS. Główną przyczyną tego jest wzrost liczby cudzoziemców wśród stałych mieszkańców Niemiec – do ponad 10,1 mln.

Bez „ekostrefy” w Madrycie
Władze Madrytu uznały, że zakaz poruszania się samochodów spalinowych w centrum miasta – wprowadzony w listopadzie 2018 roku – nie sprawdził się. Za złamanie zakazu groził mandat 90 euro. Po protestach mieszkańców nowy prawicowy burmistrz José Martinez-Almeida zlikwidował tę „ekostrefę”, ponieważ wyraźnie utrudniała życie mieszkańcom i turystom. Madryt to pierwsze w Europie miasto, które zlikwidowało tego rodzaju zakaz wjazdu.

Obniżki akcyzy na alkohol
Sejm Łotwy uchwalił obniżenie podatku akcyzowego na alkohol o 15 proc. – dla trunków o mocy powyżej 22 proc. Dzięki temu ceny...
[pozostało do przeczytania 21% tekstu]
Dostęp do artykułów: