BITWA POD GRUNWALDEM. Mit narodowy i propaganda komunistów

Bitwa grunwaldzka – kulminacyjny punkt wojny państwa polsko-litewskiego z Zakonem Krzyżackim z lat 1409–1411 – była starciem tak tytanicznym, że wstrząsnęła Europą początku XV wieku. Jednak to nie znaczenie militarne okazało się najtrwalsze: bowiem przez prawie sześć następnych stuleci Grunwald wywierał wpływ na sztukę, literaturę, politykę i propagandę nie tylko Polaków, ale i Litwinów, Niemców, a także hitlerowców i komunistów.

W dziejach wojen, które przyszło prowadzić państwu polskiemu w ciągu jego ponad tysiącletniej historii, wiele było bitew zwycięskich. Niektóre opromieniły oręż i żołnierza polskiego szczególną chwałą, a to z racji ich znaczenia dla przyszłych losów Europy. Oblicze dzisiejszego świata wyglądałoby przecież zupełnie inaczej, gdyby nie zawzięta obrona chocimskich szańców przed turecką nawałą w roku 1621. Prawie 300 lat później zniszczona Wielką Wojną i targana konfliktami społecznymi Europa stanęła w obliczu bolszewickiego najazdu. Po raz drugi Polacy obronili cywilizację zachodnią, a zwycięstwo w bitwie nad Wisłą wydawało się tak nieprawdopodobne, że przez wielu zostało nazwane cudem. Godne miejsce w tym rankingu bitew decydujących o przyszłości należy się starciu armii polsko-litewskiej z całą niezwyciężoną potęgą Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego. Bitwa ta uzmysłowiła Europie, że na arenie politycznej pojawiło się nowe mocarstwo.

Nieunikniona konieczność dziejowa
Do wojny dojść prędzej czy później musiało. Korona Polska dla rozwoju gospodarczego potrzebowała ujścia Wisły i gdańskiego portu, które od 100 lat pozostawały w rękach krzyżackich. Litwa zaś była celem nieustannych, wyniszczających ją, zaborczych najazdów wojsk zakonnych. Dla Krzyżaków wojna z Litwą – wedle nich pogańską – była racją istnienia. Nowy wielki mistrz Ulryk von Jungingen zdecydował się zaatakować pierwszy: ku zaskoczeniu Polaków, w sierpniu 1409 roku cztery kolumny krzyżackie zaatakowały...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: