Największa ekofabryka prądu na świecie

3,2 miliona paneli fotowoltaicznych i moc szczytowa aż 1177 MW, która zapewni energię elektryczną dla ponad 100 tys. gospodarstw – tak w wielkim skrócie można scharakteryzować otwartą niedawno największą farmę solarną Noor Abu Dhabi. Inwestycja została zrealizowana niedaleko stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wykorzystywanie paliw kopalnianych takich jak węgiel kamienny, ropa naftowa czy gaz ziemny do produkcji energii elektrycznej wiąże się z ogromnym skażeniem środowiska naturalnego. Przez wiele lat nie przejmowaliśmy się tym problemem, aż sytuacja stała się naprawdę niebezpieczna.
Aby zapobiec dalszej dewastacji naszej planety, konieczne jest inwestowanie w rozwój technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii. Państwem, z którego możemy w jakimś stopniu brać przykład, są Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie niedawno otwarto największą na świecie farmę solarną. Noor Abu Dhabi, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Światło Abu Dhabi”, składa się z 3,2 mln paneli fotowoltaicznych. Zarządcy chwalą się, że szczytowa moc obiektu wynosi aż 1177 MW i będzie ją można utrzymać przez większą część roku, gdyż elektrownię wybudowano niedaleko Abu Dhabi, na terenach pustynnych i mocno nasłonecznionych. Do tej pory inwestycja pochłonęła ponad 870 mln dolarów, jednak ma ona być systematycznie rozbudowywana.
To nie jedyny tego typu obiekt, w który inwestują władze ZEA. Kilkadziesiąt kilometrów dalej, nieopodal Dubaju – największego miasta w kraju – budowany jest największy park solarny na świecie. Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park , bo tak go nazwano, obecnie oferuje moc 700 MW, ale w ciągu kilku najbliższych lat na jego terenie powstanie 260-metrowa wieża słoneczna i zamontowane zostaną miliony dodatkowych paneli fotowoltaicznych. Już w 2020 r. farma ma dysponować mocą 1000 MW, a w roku 2030 aż 5000 MW. Władze liczą, że po rozbudowie tej ekofabryki prądu do 83 km2 jej funkcjonowanie w oparciu o najnowocześniejsze...
[pozostało do przeczytania 4% tekstu]
Dostęp do artykułów: