Kluby „GP” murem za Fort Trump. Klubowicze w służbie Polsce

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA miała wyjątkowe znaczenie i rangę, jej ustalenia są historyczne dla Polski. Nic więc dziwnego, że Polonia postanowiła zamanifestować swoje poparcie. Duża w tym rola klubów „Gazety Polskiej”, które wraz z innymi organizacjami polonijnymi przywitały prezydenta przed Białym Domem.

Kluby są zawsze tam, gdzie dzieją się sprawy ważne dla Polski. Nie mogło więc ich zabraknąć w Waszyngtonie, gdzie witały prezydenta wraz z przedstawicielami innych organizacji polonijnych. Niektórzy – aby pojawić się w godzinach porannych przed Białym Domem – musieli rozpocząć swoją podróż w środku nocy. Ich poświęcenie nie poszło na marne, bo jest z czego się cieszyć. Jak informowali organizatorzy, „to szczególnie ważny czas, by amerykańska Polonia wspólnie zebrała się pod Białym Domem w poparciu dla znaczącej i stałej obecności wojsk USA w Polsce i wzmocnienia siły obronnej NATO w regionie”. Manifestujący przypomnieli też o agresywnej polityce Rosji, która była widoczna podczas wojen w Gruzji i na Ukrainie, i konieczności zacieśniania sojuszy. Manifestacja była tym ważniejsza, że przed wyborami do europarlamentu nie brakowało – na szczęście nieudolnych – prób przedstawiania naszych rodaków za oceanem jako sceptycznych wobec zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce.

Prezydent dziękuje klubom
Nie ma złudzeń – wiec organizacji polonijnych przy Białym Domu w Waszyngtonie był wyrazem i zwieńczeniem społecznego wsparcia dla procesu zwiększenia i utrwalenia obecności wojsk USA w Polsce w ramach NATO. Skupił przedstawicieli organizacji, które od wielu lat budowały swego rodzaju obywatelski ruch wśród Polonii dla poparcia tego wieloetapowego procesu politycznego, który jest istotny dla bezpieczeństwa Polski, dla uczynienia jej strategicznym ogniwem sojuszu NATO. Ponadto mowa też o procesie, który odzwierciedla dążenia polskiego narodu i emigracji, praktycznie od 1945 roku, by wydostać Polskę spod...
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: