Sierp, Młot i Swastyka. O sowiecko-niemieckiej współpracy w 1939 roku

W 1937 roku w Paryżu miała miejsce wystawa światowa pod tytułem „Sztuka i technika w nowoczesnym życiu”. Brała w niej udział także Polska, chwaląc się między innymi znakomitym parowozem Pm 36-1 zwanym „Piękną Heleną”. Dwa budynki przytłaczały przestrzeń wystawową nad Sekwaną – były to wielkie pawilony gigantów totalitarnych: nazistowskich Niemiec i Związku Sowieckiego. Dwa lata później oba państwa dokonały ataku na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową. Dzisiaj tę przeszłość próbuje się wymazać z pamięci świata.

Oba budynki zwracały uwagę wielkością i stylistyką dopasowaną do potrzeb państw totalitarnych. Na niemieckiej strzelistej wieży pysznił się hitlerowski orzeł, na sowieckiej stała rzeźba „Robotnik i kołchoźnica”. Dwudziestopięciometrowa figura ze stali nierdzewnej, która później została wykorzystana jako motyw przewodni czołówki filmowej wytwórni „MOSFILM”, była dziełem Wiery Muchiny. Najciekawsze są zdjęcia wykonane wówczas w Paryżu: na tle wieży Eiffla widać oba flankujące przestrzeń budynki, jakby zwrócone ku sobie i zawierające groźbę, kasandryczną zapowiedź przyszłości. Doskonały jest też kadr, w którym w oddali jawi się pawilon sowiecki, a nad głową robiącego zdjęcie powiewa flaga ze swastyką.

Pakt Stalina i Hitlera
W sierpniu 1939 roku układ zawarty między Ribbentropem a Mołotowem, a w istocie między Stalinem a Hitlerem, miał być wstępem do realizacji złowieszczego planu podboju Europy – planu zrodzonego w Niemczech, a wykonanego przy współudziale sprawczym Stalina, który składając ciężar wojenny na barki Niemców, nie tylko umożliwił im agresję, ale też wziął dla siebie odpowiednio wielki kawał wojennego tortu.
Rosja do dzisiaj wypiera się współudziału w rozpętaniu wojny oraz współpracy z faszystami i hitlerowcami. Jej cały propagandowy wysiłek historiozoficzny jest osadzony na micie wielkiej, ojczyźnianej wojny – która według Rosjan nie zaczęła się w roku 1939, lecz oczywiście w...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: