Rosyjska agentura – kilka anatomicznych uwag

Ostatnio znów wybuchła w Polsce petarda hukowa „rosyjskiej agentury”. Wszystkim zainteresowanym tematem dedykuję zatem opowiadanie inspirowane prawdziwymi realiami. Jego ślad znajdziecie w mojej nowej powieści „Szlag trafił”, gdzie bardziej faktograficznie (choć to przecież nieszkodliwa beletrystyka) opisuję sposób działania rosyjskiej siatki GRU penetrującej polskie sfery gospodarcze i polityczne.

Dla ułatwienia dodam, że w kręgu fachowców owa sieć jest nazywana „siecią popów” bądź „siecią prawosławną”, a miastem węzłowym dla tej działalności jest Białystok. Sieć – podejrzewam, że dla „sportu” – prowadzi osobiście generał Z. z GRU.

***
Adam wychował się w domu dziecka, był mądrym i pojętnym chłopcem. Wychowawcy często zwracali uwagę na jego dojrzałe wypowiedzi i umiejętność kojarzenia faktów, był także bardzo spostrzegawczy. Wuj Konstanty odnalazł go, gdy chłopak ukończył czternaście lat. Często zabierał go do kina, na spacery, razem czytali książki. Z czasem wuj stał się prawdziwym mentorem Adama. Opowiadał mu o świecie, nakłaniał do własnych poszukiwań. Kilka lat później pomógł Adamowi dostać się na studia – na handel zagraniczny. Chłopak miał duże zdolności do nauki języków, był inteligentny i szybko wpadł w oko szefowi Centrali Handlu Zagranicznego „Animex”, chciał go zatrudnić i wysłać do Paryża. Wuj Konstanty miał jednak inny plan. Zasugerował Adamowi, aby ten związał się z kręgami poakowskimi i opozycyjnymi. – Tam poznasz prawdziwą naturę Polski – sugerował wuj. Tak zrobił, zaczął działać w kręgach ludzi pomagających prześladowanym robotnikom. Pewnego dnia odwiedził go wuj i ostrzegł, że szykują się aresztowania. Zaproponował, że – aby go ochronić – zabierze go na pewien specjalny obóz, gdzie na pewno mu się spodoba. Pojechali nad jedno z mazurskich jezior, tuż przy granicy z Białoruską RFRS. O dziwo, było znacznie bardziej ciekawie, niż tego dotychczas spodziewał się po wuju. Uczono go technik niebudzącego...
[pozostało do przeczytania 69% tekstu]
Dostęp do artykułów: