Hyperloop już niedługo w Polsce

Z Warszawy do Krakowa w 20 minut. Brzmi nierealnie? A jednak! Już niedługo również w kraju nad Wisłą może pojawić się superszybka kolej Hyperloop. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekazało właśnie 16,5 mln zł polskiemu start-upowi na budowę prototypu trasy.

Na łamach „GP” wielokrotnie opisywaliśmy projekt superszybkiej kolei, której pomysłodawcą jest Elon Musk, właściciel takich marek jak Tesla, PayPal czy SpaceX. Dla przypomnienia: Hyperloop to hybryda pociągu i samolotu. Wagoniki poruszają się w specjalnym tunelu, w którym ciśnienie jest tak niskie, jak na wysokości 10 km nad Ziemią. To pozwala znacząco obniżyć opór powietrza. Kapsuła porusza się bez kontaktu z szynami, wykorzystując magnetyczną lewitację.

Koncepcja tego futurystycznego środka transportu zainteresowała inżynierów z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej, którzy zdecydowali się na założenie start-upu Hyper Poland. Od blisko czterech lat zespół prowadzi intensywne prace badawczo-rozwojowe oraz bierze udział w najróżniejszych konkursach, aby zebrać fundusze na budowę prototypu toru. Ostatnio młodzi naukowcy zorganizowali kampanię crowdfundingu udziałowego, podczas której darczyńcy zaciekawieni projektem wpłacili ponad milion złotych. Ale to nie wszystko. Kilka dni temu pojawiła się informacja, że Hyper Poland otrzyma od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dotację w wysokości 16,5 mln zł. Fundusze zostaną przekazane m.in. na budowę stanowisk testowych oraz skonstruowanie napędu liniowego i bazującego na lewitacji magnetycznej. Testy mają się odbyć w Żmigrodzie, niedaleko Wrocławia, na terenie należącym do Instytutu Kolejnictwa. – Zaczynamy zupełnie nowy etap, który zakończymy niebawem pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej pojazdem szynowym, który będzie w stanie poruszać się, wykorzystując zjawisko pasywnej lewitacji – poinformował Przemysław Pączek, prezes Hyper Poland.

Warto podkreślić, że polscy inżynierowie pierwsi na świecie...
[pozostało do przeczytania 8% tekstu]
Dostęp do artykułów: