Antypolska Wunderwaffe Donalda Tuska. Obrzydzanie Polski za niemieckie pieniądze

„Polska jest po nic”, „Polska to obciach”, „Toksyczny związek z Polską”, „Polska jest jak stetryczała ciotka” – takich określeń używał publicznie Leszek Jażdżewski, którego głośne antykościelne wystąpienie poprzedziło wykład Donalda Tuska. W tym samym czasie na konto fundacji Jażdżewskiego wpływały pieniądze od niemieckiej fundacji, finansowanej z budżetu federalnego Niemiec i powiązanej z prorosyjskimi politykami.

Leszek Jażdżewski, występując na Uniwersytecie Warszawskim przed szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, stwierdził m.in., że „Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu”. „Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody” – mówił.
Jego słowa zostały nagrodzone gromkimi brawami, choć na sali siedzieli czołowi politycy opozycji. Po rozpętaniu się burzy wokół tyrady Jażdżewskiego niektórzy z nich próbowali się od niego odcinać, ale najważniejszy – Donald Tusk – tego nie zrobił.

Polska to obciach
Trudno zresztą przypuszczać, by dla byłego premiera wypowiedź Jażdżewskiego była zaskoczeniem. Przedmówca Tuska jest bowiem redaktorem naczelnym popularnego w kręgach lewicowych „liberałów” kwartalnika „Liberté!”, na łamach którego niejednokrotnie dawał wyraz swemu negatywnemu stosunkowi do Polski oraz polskiej historii i tradycji.
2 września 2010 roku magazyn „Liberté!” wespół z „Gazetą Wyborczą” oraz – uwaga – z finansowaną z niemieckiego budżetu Fundacją im. Friedricha Naumanna zorganizował konferencję pt. „Liberalny patriotyzm”. Jednym z panelistów był właśnie Jażdżewski. Odnosząc się do wcześniejszej wypowiedzi Szymona Gutkowskiego z Fundacji Projekt: Polska, powiedział: „...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: