Łódzkie księstwo Leszka Jażdżewskiego. Jak Hanna Zdanowska wspiera bulteriera Tuska

Łódzki klub „6. Dzielnica” oprócz działalności rozrywkowej ma również charakter stricte polityczny. To właśnie tam odbywają się najważniejsze łódzkie dyskusje o feminizmie, spotkania z lewicowo-liberalnymi politykami, a także wydarzenia typowo partyjne. Na gości czekają m.in. egzemplarze pisma „Liberte!”, którego redaktorem naczelnym jest Leszek Jażdżewski. Fundacja Liberte, która prowadzi klub, korzysta z preferencyjnych stawek czynszu za najem lokali użytkowych od miasta. Za powierzchnię 249,04 m2 klub płaci… 1926,23 zł miesięcznie.

Ulica Piotrkowska uchodzi za najbardziej reprezentacyjną część Łodzi. Liczne puby, kluby nocne, restauracje i kawiarnie przyciągają tysiące łodzian oraz turystów, którzy poszukują rozrywki. Piotrkowska 102 to centrum imprezowej „Pietryny”, idealne miejsce na otwarcie lokalu, który może zyskać popularność m.in. wśród łódzkich studentów.
Jednym z takich klubów jest „6. Dzielnica”. Można do niego dotrzeć poprzez tę samą – niezbyt zachęcającą – klatkę schodową, która prowadzi również do siedziby Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi. Lokal znajduje się na drugim piętrze kamienicy, jednak okazuje się, że – w porównaniu z innymi tego typu miejscami na ul. Piotrkowskiej – jest wyjątkowo duży.

Przez żołądek do mózgu
Ten dobrze zlokalizowany klub posiada dwa bary, cztery pomieszczenia ze stolikami, a także balkon. Wszystko to sprawiło, że „6. Dzielnica” stała się jednym z najpopularniejszych lokali nocnych wśród łodzian. Mimo że na pierwszy rzut oka miejsce to nie różni się zbytnio od pozostałych pubów na „Pietrynie”, to jego charakter jest nieco inny niż sąsiednich lokali. Na każdym kroku widoczne są bowiem plakaty z przekazem niejednoznacznie politycznym. Każdy, kto chce zamówić dowolny trunek, podchodząc do baru, napotyka leżące na nim egzemplarze liberalnego pisma „Liberte!”. Redaktorem naczelnym kwartalnika jest Leszek Jażdżewski. Ten sam, o którym niedawno zrobiło się...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: