Poświąteczne porządki

Święta, święta i po świętach, a w lodówce i szafkach wciąż zalega mnóstwo jedzenia. Co zrobić z resztkami wędlin, ciast, z owocami i innymi daniami oraz produktami, które zostały po świątecznym ucztowaniu?

Co roku obiecujemy sobie, że już na następne święta przygotujemy mniej jedzenia. Jednak jak zwykle kończy się na deklaracjach... Co zrobić, żeby to, co nam zostało, rozsądnie zagospodarować, a nie wyrzucać na śmietnik? Wiele rzeczy można zamrozić – wędliny, ciasta bez kremów, pieczywo, zupy, warzywa, mięso bez sosów ze śmietaną czy bigos. Część potraw da się poupychać w słoiki, zawekować, by przetrwały nawet kilka tygodni. Wiele niedojedzonych dań, przy odrobinie wyobraźni i kreatywności, może po świętach zamienić się w inne pyszności. Kawałki mięsa mogą być świetnym uzupełnieniem ulubionej zapiekanki, pizzy, omletu lub wytrawnej tarty. Wystarczy dodać do tego sos na bazie pomidorów lub śmietany, warzywa i ser. Innym pomysłem jest zrobienie z nich zupy Strogonow lub forszmaku albo farszu do pasztecików lub pierogów. Może nie są to najlżejsze dania, ale za to jakie pyszne! No i co najważniejsze – nic się nie zmarnuje. Jeśli zostały nam owoce, można je wykorzystać do przygotowania pysznych i zdrowych koktajli. To świetny pomysł na śniadanie lub lekki lunch, szczególnie po świątecznym biesiadowaniu. Gotowanie z resztek to rosnący w siłę trend kulinarny, wpisujący się w filozofię propagującą zrównoważony sposób życia, przyjazny dla środowiska, przeciwny marnotrawstwu i zaśmiecaniu planety. Ale jest to też po prostu bardzo praktyczny styl życia – doskonały dla wszystkich, którzy chcą gotować oszczędnie i gospodarnie. Poza wszystkim przepisy na potrawy z resztek jedzenia to patenty na doskonałe i pyszne dania. Sami spróbujcie!


Czy wiesz, że...

Pamiętaj, że niska temperatura w lodówce chroni żywność przed zepsuciem, ale tylko wtedy, gdy w produktach i wewnątrz lodówki nie ma bakterii. Nie...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: