Nie dla ACTA! PiS broni wolności

Kolejna sobota minęła pod znakiem potyczki na konwencje wyborcze głównych sił politycznych. Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało swoje spotkanie w Gdańsku, sporo miejsca w wystąpieniach poświęcając wolności. Padła też konkretna zapowiedź – PiS przeprowadzi taką implementację dyrektywy ACTA, że wolność zostanie zachowana.

Platforma Obywatelska swoją konwencję przeprowadziła we Wrocławiu, ale mentalnie członkowie tej partii wydawali się być w Trójmieście, gdzie zjechali wszyscy ważni politycy PiS-u. Znów Grzegorz Schetyna większą część przemówienia poświęcił partii rządzącej, po raz kolejny skupiając się na Annie Zalewskiej, minister edukacji, i ponownie obiecując 1000 zł podwyżki dla nauczycieli. Dodatkowo PO zgłosi wniosek o wotum nieufności.
Tymczasem PiS wyszedł z pomysłem rozszerzenia „piątki Kaczyńskiego”. – Nie będziemy mówili o „Piątce PiS”, ale o „Piątce Plus”. (…) „Plus” to wolność. Polska pozostanie wyspą wolności! Dzięki komu? Dzięki Polakom i dzięki PiS – stwierdził Jarosław Kaczyński.

W mieście wolności
Zanim jednak prezes Prawa i Sprawiedliwości podsumował swoją wypowiedź, sporo miejsca poświęcił pojęciu „wolność”. – Wolność to szczególne słowo, szczególne pojęcie, którego treścią jest wartość, która leży w centrum cywilizacji europejskiej wyrosłej z chrześcijaństwa, która leży w centrum naszej kultury. Wolność określa sens naszej historii. (…) Ta wartość była pisana nie tylko w księgach bardzo ważnych, ale była pisana także przez czyny milionów Polaków, którzy torowali drogę wolności w Polsce, w Europie, w Ameryce. Ta droga wolności miała różne punkty kulminacyjne. Jednym z nich było to, co rozpoczęło się w tym mieście – 40 lat temu w Gdańsku, Szczecinie, a potem w całej Polsce powstał ruch Solidarności – ruch ku wolności. Możemy z dumą powiedzieć, że ten „przystanek” posolidarnościowy, gdański, był najważniejszy w wieku XX. Możemy być z tego dumni – mówił prezes Prawa i...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: