Duch w błysku magnezji

Jest 1918 r. skończyła się wielka wojna, przez cztery lata produkcja nieszczęsnych duchów szła pełną parą. Stąd run na spirytystów i oczywiście mnogość kanciarzy w branży. Ich demaskatorka, trochę znerwicowana, wyniosła panna Florence twierdzi, że wszyscy blagują, ale sama też kryje mroczne tajemnice. Odrzucony z niemądrego powodu narzeczony zginął na wojnie. W szkole Rockwood, do której niechętnie przyjeżdża, ewidentnie straszy duch chłopca, i nawet jest już pierwsza ofiara. Panna Florence przesłuchuje uczniów, rozciąga swoje linki i dzwonki, rozsypuje proszki, ale po połowicznych sukcesach dziwne wydarzenia poczynają przekraczać jej badawcze możliwości.

Dobra jest tu szkoła z ekscentrycznymi pedagogami, z których każdy jest podejrzany, i plączący się w zeznaniach uczeń, protegowany dyrektorki (Staunton). Roberta, obolałego wojennego weterana ciągnie ku Florence, ale ona w swoich zapałach też uważa go za podejrzanego. Źle patrzy z oczu ogrodnikowi (Mawle), dekownikowi, który wyłgał się od frontu. Ale najgorzej jest w internacie. Nocą korytarze ożywają, na piętrach i w podziemiach mężczyzna awanturuje się, bije kobietę, strzela ze strzelby. Florence słyszy to, ale już nikt nie łapie się w jej pułapki, za to ona biegając po piętrach, zatrzymując się przy makiecie budynku na dole – ogląda scenę zdarzeń w skali jeden do jednego i w miniaturze. Uczestniczy w wydarzeniach i w spektaklu, jest adresatem dziwnej opowieści. Wreszcie, cokolwiek to znaczy, ogląda prawdziwe duchy.

Przypomina w tym trochę bohaterów „Innych”, „Angel Hart”, „Lśnienia”. Tam inwazja dziwności była lekcją, pułapką, procesem terapeutycznym, repetycją przeszłości. Tu chodzi o coś podobnego. Florence nie trafiła do Rockwood przypadkiem, została wezwana, zresztą, w końcu sama spostrzeże, że w przestrzeni dziwnego (strasznego) domostwa orientuje się i porusza nadto swobodnie.

Film nie ujawnia tego wszystkiego od razu, mamy tu parę fałszywych tropów. Niebezpieczny jest...
[pozostało do przeczytania 24% tekstu]
Dostęp do artykułów: